7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dziady.II w wykonaniu uczniów II LO finałem projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru"

29 listopada na scenie Zamku Kazimierzowskiego został wystawiony spektakl Dziady.II. Był on finałem projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru", w którym brała udział młodzież przemyskich szkół (II LO, I LO, Gimnazjum MORAWA). Na scenie zobaczyliśmy grupę teatralną II LO. Dla niektórych uczniów był to debiut na dużej, profesjonalnej scenie Zamku Kazimierzowskiego.

 

 

Spektakl został poprzedzony prelekcją Pani Moniki Maciewicz, pedagoga, edukatorki teatralnej, pisarki, autorki książki "Wiedma". Multimedialna prelekcja dotyczyła obrzędu dziadów. Zostały w niej ukazane dziady zarówno na historycznych grafikach, jak i na zdjęciach z grodów (Osada Słowiańska Stobierna) gdzie do dziś w ramach działalności grup rekonstrukcyjnych odbywają się te obrzędy. Była to ciekawa lekcja historii, podczas której dowiedzieliśmy się wiele o obrzędzie opisanym przez Adama Mickiewicza w części II "Dziadów". 

 

dziady (9).jpeg

 

W spektaklu można było usłyszeć śpiew grupy śpiewaczej śpiewu białego z Przemyśla oraz posłuchać granej na żywo muzyki w wykonaniu Pani Anety Mistelskiej - gong, tankdrum, misy, z Space of Healing Sound.  Na scenie zaprezentowali się:  Patrycja Cichocka, Katarzyna Deręgowska, Aleksandra Gawlik, Gabriela Głuszko, Gabriela Jaszczyszyn, Adrian Kamiński, Kamila Kocaj, Martyna Korniat, Gabriela Majewska, Katarzyna Paryża, Jakub Philipp, Dominika Piotrowska, Julia Słociak, Anna Sowula, Agnieszka Szymaszek oraz Michał Zabłocki.

 

dziady (7).jpeg

 

30 listopada spektakl, po szybkiej korekcie ruchu scenicznego, został zaadaptowany do wyjątkowej przestrzeni księgarni "Kontrabanda Literacka". Zebrana licznie publiczność mogła w tej specjalnie przygotowanej na ten wieczór scenerii podziwiać uczniów II LO. Młodzież oklaskiwali przyjaciele, nauczyciele, rodzice oraz przemyska publiczność. Wielką niespodziankę młodym aktorom i organizatorom zrobił aktor rzeszowskiego Teatru Maska, Pan Kamil Dobrowolski, który przyjechał specjalnie na spektakl, aby zobaczyć efekt ponad miesięcznej pracy na scenie.

 

dziady (1).jpeg

 

Projekt "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru" został zrealizowany przez przemyski Teatr S.A.N. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem KREATYWNA POZYTYWKA z Przemyśla. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Pani Renaty Nowakowskiej Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Pracowników instytucji za pomoc przy realizacji projektu.

 

 

 

 

 

Organizatorzy projektu

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 10-12-2018 12:36