13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczniowie Słowaka wystawiają Mickiewicza.

Tak ambitnego przedsięwzięcia, jak wystawienie III części arcydramatu narodowego wieszcza  Adama Mickiewicza pt. „Dziady”, podjęła się grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Wybór repertuaru nie był przypadkowy, ale dokonany ze względu na jego patriotyczną wymowę. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a realizacja właśnie tego dzieła wydała się idealnym dowodem wdzięczności młodego pokolenia dla bojowników o wolność naszej ojczyzny.

Występ, który odbył się 26 listopada, zgromadził w szkolnej auli wielu widzów. Nie tylko uczniowie i nauczyciele Słowaka zdecydowali się poświęcić sztuce Mickiewicza swój poniedziałkowy wieczór, lecz również rodzice licealistów i znajomi z innych przemyskich szkół. Sukces artystyczny to zasługa występujących, którzy doskonale poradzili sobie z trudnym i wymagającym tekstem i zagrali swoje role niezwykle przekonująco. Ze sceny wybrzmiały zapadające w pamięć wielkie monologi tego dramatu, jak i pełne ekspresji kwestie w scenach obrazujących losy młodzieży pod zaborem rosyjskim w roku 1823.

8B828D41-A46B-4347-B51E-AF25510236C4.jpeg

 

 

Zorganizowanie tej inicjatywy było niewątpliwie zarówno dla występujących, jak i odbiorców, świetną lekcją historii naszego narodu i patriotyzmu - tego romantycznego, a także tego współczesnego.

Natalia Korba, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 07-12-2018 10:15