16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Baśniowy dziadek do orzechów” zachwycił nie tylko dzieci

To był przeuroczy wieczór dla wszystkich, tych małych i tych dużych, którzy przyszli z tymi małymi – bo to przecież niezwykła baśniowa opowieść dla dzieci i dorosłych. Przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego, barwne stroje, romantyczny balet, bogata scenografia i elementy akrobatyki złożyły się na wyjątkowy spektakl, który na pewno zapadnie – głównie jednak tym małym – w pamięci. Bo to specjalnie dla nich w spektaklu wprowadzono zmiany dostosowujące je do najmłodszego widza. Pokazy solistów zostały ograniczone, a przewaga bajecznych scen zbiorowych sprawia, że balet zachwyca i bawi nawet małe dzieci. Wartością dodaną tego spektaklu są wspaniali tancerze związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

 

Dziadek (2).jpegBalet w dwóch aktach to opowieść o Klarze, która w wigilię Bożego Narodzenia znajduje pod choinką drewnianego dziadka do orzechów. Po zapadnięciu zmroku, kiedy dziewczynka zasypia w fotelu, magiczna zabawka zabiera ją w świat magii. Na początku wspólnej przygody, ożywiony dziadek do orzechów toczy bitwę z myszami. Dowodząc żołnierzykami i z pomocą Klary, udaje im się pokonać drużynę gryzoni. Pogrążona we śnie Klara spotyka także Królową Śniegu, która zachwyca akrobacjami na szarfach zawieszonych nad sceną.

 

Dziadek (15).jpegW drugim akcie tytułowy bohater zamienia się w przystojnego księcia, który wraz z Klarą wyrusza w daleką podróż do Krainy Słodyczy. Całej wędrówce towarzyszy muzyka, a poszczególni bohaterowie wykonują przed książęcą parą, uroczyste tańce pochodzące z rożnych storn świata. Publiczność, wraz z Klarą i ożywionym dziadkiem do orzechów mieli wyjątkową okazję zobaczyć ogniste flamenco, tradycyjny taniec rosyjski, choreografię z dalekich Chin, a nawet zanurzyć się w magiczny świat Orientu. Baletnica reprezentująca kulturę arabską wykonywała trudne układy choreograficzne na podwieszonych pod sufitem szarfach, wywołując przy tym zachwyt publiczności. Zachwycona magiczną wyprawą Klara budzi się w fotelu z nową zabawką w ramionach. Wszystkie przygody okazują się tylko pięknym snem.

 

 

 

 

 Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński


.

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 04-12-2018 08:25