17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Już za chwilę rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu

akodr.jpeg
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych serdecznie zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, czyli najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezę związaną z akordeonem w Polsce i jedną z ważniejszych w Europie. W tym roku Festiwal świętować będzie swój jubileusz 25. edycji.

 

Program tegorocznego festiwalu, który planowany jest na 5-8 grudnia podobnie jak w poprzednich latach zapowiada się bardzo interesująco. Miłośników tego instrumentu czeka czterodniowa „uczta”  z akordeonem w roli głównej.

 

Na Koncercie Inauguracyjnym, który planowany jest na dzień 5 grudnia, wystąpi Warszawskie Tango Elektryczne wraz ze znakomitą polską aktorką i wokalistką Katarzyną Dąbrowską - zespół powstały z miłości do tanga w jego najpiękniejszych tradycyjnych odsłonach i otwartości na nowoczesne gatunki muzyczne.

 

WTE 5 grudnia.jpeg

 

6 grudnia planowany jest z kolei koncert w wykonaniu artystów z Czarnogóry – Miran Begić (skrzypce) i Predrag Janković (akordeon) zaprezentują przemyskiej publiczności tętniące bałkańskim temperamentem kompozycje.

 

Z kolei 7 grudnia artyści zespołu Etnos Ensemble przeniosą festiwalową publiczność w klimaty szeroko pojętej muzyki europejskiego folku.

 

8 grudnia w koncercie finałowym wystąpią Grzegorz Palus oraz Alena Budzinakova–Palus, którym towarzyszyć będzie Przemyska Orkiestra Kameralną pod dyrekcją Przemysława Zycha.  Będzie to wydarzenie historyczne w historii polskiej akordeonistyki Główną część koncertu stanowić będą mianowicie prawykonania utworów, powstałych specjalnie z okazji jubileuszowej edycji festiwalu.

W pierwszej części zabrzmi Koncert na dwa bajany i orkiestrę – "Pamięci Tych, którzy przyczynili się do zniesienia żelaznej kurtyny” autorstwa czołowego słowackiego kompozytora Petera Machajdíka oraz pierwszy w zbiorach polskiej literatury akordeonowej Koncert na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową, wyróżniającej się kompozytorki młodego pokolenia, stypendystki Szanghai Conservatory of Music — Anny Sowy.

Wszystkie koncerty odbędą się w Sali Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.

 

Program Festiwalu uzupełni tradycyjnie już konkurs skierowany do bardzo szerokiego grona wykonawców, których oceniać będzie międzynarodowe Jury składające się z najwybitniejszych przedstawicieli  światowej akordeonistyki z Polski, Litwy, Ukrainy, Włoch oraz Czarnogóry.

 

Skupienie tak znakomitych nazwisk świata akordeonu sprawi, że 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu będzie po raz kolejny wielkim wydarzeniem w świecie akordeonu.

 

Plakat Festiwal 2018 lewa.jpeg

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu festiwalu są dostępne na stronie internetowej www.akordeon.org.pl oraz na Facebook’owym profilu imprezy.

 

accordion-718720_960_720.jpeg

fot. pixabay.com

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-11-2018 11:56
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 30-11-2018 12:01