12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Do lasu na Lipowicy wrócił krzyż przypominający o okrutnej kaźni [ZDJĘCIA]

29 listopada 1943 roku, w lesie na przemyskiej Lipowicy, Niemcy dokonali mordu na 22 mieszkańcach Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec oraz innych okolicznych miejscowości. Dziesięciu innych zamordowali w okolicach ulicy Lwowskiej. Ciała pomordowanych spoczywały w lesie nieopodal tamtejszego Fortu XVIII do 1945 roku. W tym czasie zostali oni pochowani w zbiorowej mogile na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. W miejscu tej straszliwej zbrodni stanął krzyż, który z czasem uległ zupełnemu zniszczeniu. Na prośbę syna jednego z zabitych Podhalańczyków, Janusz Galiczyński rozpoczął starania o postawienie w tym samym miejscu nowego krzyża.

 

Starania pana Galiczyńskiego nie poszły na marne. Dzięki pomocy Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Nadleśnictwa Krasiczyn, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie ustawiony w lipowickim lesie wielki, drewniany krzyż znów przypomina o okrutnym mordzie wielu osób.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

75 lat później, w czwartek, 29 listopada 2018 r. w miejscu kaźni odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia krzyża pamięci, w których obok licznie zebranych gości udział wzięli Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka.

 

- Wiedza o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w tym miejscu, nie jest niestety powszechna. Krzyż, który został tu dzisiaj poświęcony, jest przede wszystkim znakiem naszego szacunku, ale pełniej możemy oddać hołd tutaj pomordowanym mówiąc o nich głośno oraz zachowując w naszych sercach wspomnienie o nich – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

fot. Agata Czereba (9).jpeg

 

Prezydent podziękował głównemu inicjatorowi przedsięwzięcia:

-   Szczególnie dziękuję Panu Januszowi Galiczyńskiemu, jakże niestrudzonemu opiekunowi wielu miejsc pamięci znajdujących się na terenie naszego miasta. To niezwykle cenne, że ową inicjatywę wsparły  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Nadleśnictwo Krasiczyn, a także IPN Oddział w Rzeszowie, którym z tego miejsca również składam serdeczne podziękowania. Jestem przekonany, że dzięki Państwa działaniom temu miejscu przywrócony został należny mu wygląd i szacunek.

 

fot. Agata Czereba (26).jpeg

 

Poświęcenia krzyża dokonali ks. prot. płk Jerzy Mokrauz oraz ks. Stanisław Bartmiński – emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn.

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 29-11-2018 15:09
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-12-2018 09:41