14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Tribute to Tomasz Stańko” w przemyskim Niedźwiadku

W słynącym z jazzowej muzyki Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w niedzielny wieczór 18 listopada 2018 r. odbył się koncert w hołdzie dla wirtuoza trąbki Tomasza Stańko. Znakomici muzycy, artyści najwyższego formatu: Wojciech Waglewski (gitara), Antoni „Ziuk” Gralak (trąbka), Apostolis Anthimos (perkusja), Marcin Jadach (bas, kontrabas), Piotr Wyleżoł (fortepian) wykonali utwory z płyty nieodżałowanego artysty zatytułowanej „Chameleon”. Została ona nagrana w Spectrum Recording Studio w Atenach  w 1989 roku. Wieczór z utworami zarejestrowanymi ongiś wraz z Januszem Skowronem i Apostolisem Anthimosem na tym kultowym już albumie był prawdziwą ucztą dla wszystkich bardzo licznie zgromadzonych miłośników tego wysublimowanego gatunku muzyki. 

 

Stańko (14).jpegNa koncercie obecny był uświetniając słowem to muzyczne wydarzenie znakomity dziennikarz radiowy Piotr Metz.

 

Stańko (2).jpeg

 

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem. W latach 60. współpracował z Krzysztofem Komedą. Jako członek jego zespołu brał udział w nagraniach wydanego w 1966 albumu „Astigmatic”, który dziś uchodzi ze jedno z największych osiągnięć europejskiego jazzu i znajduje się w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych wszech czasów. Był też jednym z najważniejszych muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Nagrał około czterdzieści albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, koncertował na całym świecie. Występował i nagrywał, między innymi z Janem Garbarkiem i Peterem Warrenem. Był laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród - w 2003 r. otrzymał Europejską Nagrodę Jazzową. Jego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedną z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu.

 

Stańko (3).jpeg

 


Organizatorami koncertu byli:


Marszałek Województwa Podkarpackiego

„Podkarpacie – przestrzeń otwarta”

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Firma INGLOT

 

 

 

 

 

 


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-11-2018 10:40