22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

I Liceum uczciło 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się 9 listopada 2018 r. w auli szkolnej. Uroczystość, którą swoją obecnością uświetnili Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Pan Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla, Pani Katarzyna Rokitowska – w imieniu Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego, Pani Sabina-Maziarz – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Pana Marka Rząsy. O godz. 11.11, włączając się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Na długą i trudną drogę do niepodległości w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę Dyrektor szkoły Pan Tomasz Dziumak oraz Pan Artur Derdziak w wykładzie historycznym.

Uroczystość ta stała się również okazją do podziękowania Panu Robertowi Chomie za wieloletnie zaangażowanie w sprawy szkoły, wspieranie jej inicjatyw, okazywaną pomoc i sympatię. Podniosłość chwili została podkreślona słowno-muzycznym programem artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem pani Edyty Rudnickiej i pani Doroty Thier, na który złożyły się między innymi tańce narodowe, muzyka Fryderyka Chopina i utwory współczesnych twórców. Częścią tego patriotycznego przedsięwzięcia było również odśpiewanie przez młodzież pieśni patriotycznych.

Po akademii została odsłonięta, wykonana przez Pana Piotra Zbrożka, absolwenta I LO, pamiątkowa tablica w hołdzie wychowankom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Poświęcenia dokonał Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyśla ks. prał. Bartosz Rajnowski, natomiast odsłonięcia Pani Małgorzata Rauch, Pan Piotr Pilch, Pan Robert Choma i Pan Tomasz Dziumak. Tablica została ufundowana przez absolwentów, sympatyków oraz społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Stanowić ona będzie trwały element obchodów niepodległościowych. Następnie zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z wystawą poświęconą 390 rocznicy powstania naszej placówki edukacyjnej i powspominać historię szkoły zarejestrowaną w prezentacji multimedialnej.

Całoroczne celebrowanie obchodów niepodległościowych trwać będzie nadal. Młodzież bardzo chętnie włącza się w różnego rodzaju aktywności, jest też pomysłodawcą wielu przedsięwzięć. Przed nami jeszcze między innymi spektakl teatralny na motywach dramatu Adama Mickiewicza pt. „Dziady” oraz konferencja naukowa poświęcona działaniom zmierzającym do odzyskania niepodległości.

 

Tekst: E.R.
Zdjęcia: Artur Pinkowicz

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-11-2018 13:24