17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czas i Przestrzeń – Papier przyjmie wszystko – zapraszamy na wystawę!

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

zaprasza

16 listopada (piątek) br. o godzinie 18:00

 

 na otwarcie wystawy

 

CZAS I PRZESTRZEŃ

-

PAPIER PRZYJMIE WSZYSTKO

 

Wiktor Chadżynow I Stanisław Cholewa I Chrystyna Duwirak I Zuzanna Gajos I Yara Gałkun I Helena Jacyno I Natalia Lejkina I Tatiana Łysowa I Alicja Nikiel I Jerzy Piątkowski I Piotr Rędziniak I Marzena Maja Rostkowska I Dorota Sak I Helena Jacyno / kurator wystawy

* wystawa będzie czynna do 12 grudnia 2018 r.

 

czas i przestrzeń.jpeg

 

Czas i przestrzeń, lub jeśli kto woli czasoprzestrzeń jest pojęciem podstawowym w życiu i sztuce.

 

Papier przyjmie wszystko - trochę dwuznaczne określenie, nawiązuje do materiału, lub tworzywa, którym posługują się zaproszeni do wystawy artyści. Ich działania z uwagą obserwuję od dłuższego czasu. Wzbudzają we mnie różne emocje. Stanowią jednak niezaprzeczalną wartość, godną zaprezentowania publiczności. Wracając do założenia projektu - przestrzeń określa nasze współrzędne i można ją traktować dosłownie, jako przestrzeń realną codziennego funkcjonowania, która pozwala czerpać z zewnętrznego świata. Może być także przestrzenią wyimaginowaną, z powodzeniem obrazującą świat wewnętrzny. Proces ten posiada sprzężenie zwrotne. Do pracy twórczej potrzebujemy wrażeń. Do ich recepcji i dalszej kreacji niezbędny jest świat wewnętrzny, wchodzący w rezonans z odbiorem rzeczywistości. Siłą napędu będzie tutaj czas, który pozwala na podróże w czasie i powroty do rzeczywistości. Z łatwością przenosi naszą myśl na dowolną odległość, nieustannie płynie. Działa przy tym na kilku poziomach jednocześnie i jest niedookreślony przez naukowców. Artystom szczęśliwie pozostaje intuicja. W obrazie, czas i przestrzeń jest kreacją autorską. Kompozycja - konstrukcją czasoprzestrzeni, rodzajem uzasadnienia ich przedstawienia, materiałem do dalszych działań artysty i budowania dialogu z widzem. Język plastyczny to indywidualna forma, określające relacje z przestrzenią i czasem.

 

''Papier przyjmie wszystko''. Zapewne dla każdego z nas papier był pierwszą zabawką: latawcem, samolotem, statkiem, pierwszym podłożem rysunków, malarskich zabaw, obiektem doświadczeń z kredkami czy akwarelami. Jest pamięcią pierwszych kleksów czy wspomnieniem czytania pierwszych książek z ilustracjami. Spotkania te decydują o kształtowaniu naszej osobowości. Dla wielu papier będzie podstawowym materiałem do notowania rzeczy istotnych, ulotnych słów i przemijających obrazów. Zapisano na nim i nakreślono rzeczy wzniosłe i piękne ale także kłamliwe i okrutne. Jest niezbędnym, a do niedawna podstawowym środkiem zapisu i przekazywania informacji.

Papier ma długą historię. Nadaje się do pisania, malowania, wycinania, drukowania, modelowania. Z powodzeniem można go kroić, rwać czy miąć, a następnie kleić czy rzeźbić. Można go zniszczyć, zmiażdżyć, ale w konsekwencji otrzymać nowy gatunek papieru. We wszystkich swoich odmianach posiada inspirującą fakturę -od wyrafinowanej bibuły japońskiej lub papieru czerpanego, po szary, gruby papier pakowy. Dzięki ogromnej liczbie gatunków, z powodzeniem nadaje się na różne formy ekspresji twórczej.

 

Nasza wystawa jest ukazaniem postaw twórczych wobec czasu i przestrzeni. Przedstawia bogate możliwości papieru, a także bardziej lub mniej konwencjonalne techniki artystyczne. Z racji uprawianego zawodu, artyści winni mieć otwarty umysł. Do udziału zaprosiłam artystów z Polski i Ukrainy. Naszym celem jest przełamywanie barier i utartych schematów. Wspólna wystawa służy także wzajemnemu poznaniu, budowaniu twórczych i osobistych przyjaźni.

 

Dziękuję artystom za udział w projekcie, udostępnienie prac, a przede wszystkim zaufanie. Serdecznie dziękuję prof. Januszowi J. Cywickiemu i pracownikom Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu za zaproszenie, możliwość pokazania naszego projektu i pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Helena Jacyno

 

BWA.png

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 16-11-2018 13:19
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 16-11-2018 13:25