12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wojskowe Lazarety w latach 1914-1918 w drodze do Niepodległości

15 listopada br. sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego pękała w szwach. A wszystko za sprawą Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza Stowarzyszenia Katolickiego i jego gości, którzy przybyli na zamkowe wzgórze, by wspólnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czwartkowe spotkanie stanowiło znakomity pretekst do przypomnienia wszystkim jak ogromną rolę odegrały lazarety, czyli szpitale najstraszliwszego z czasów - czasu wojny - w drodze do naszej niepodległości…

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

- Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, w którego murach przebywamy, należy do tych budowli, które w XIV wieku świadczyły o potędze i niezależności Państwa Piastów, a zarazem, w razie potrzeby, były gotowe do obrony jego granic. Dlatego też nasze spotkanie dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, w tym miejscu, ma swoją symboliczną wymowę. – tymi słowami przywitał gości Ksiądz Józef Bar - prezes Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie.

 

fot. Agata Czereba (9).jpeg

 

Gospodarz wydarzenia przypomniał o tym, iż  w latach 1914 – 1918 - podczas  Wielkiej Wojny, Przemyśl należał do miejsc szczególnych, bowiem obok Verdun i Antwepii, to właśnie tutaj była ulokowana jedna z trzech głównych twierdz tamtego czasu.  W przemyskiej twierdzy zgromadzona była ogromna liczba wojska. Jak podkreślił ks. Józef Bar – według obliczeń, jesienią 1914 roku, tuż po odparciu pierwszego natarcia - w Twierdzy Przemyśl przebywało sto trzydzieści jeden tysięcy załogi, trzydzieści tysięcy ludności cywilnej, dwa tysiące jeńców rosyjskich, dwadzieścia jeden i pół tysiąca koni oraz ponad tysiąc dział artyleryjskich (…).

- Załogę Twierdzy Przemyśl, jak pisze w Dzienniku z oblężonego Przemyśla (1914-1915) Helena z Sejfertów Jabłońska, stanowili Polacy, Ukraińcy, Żydzi, a także Czesi, Słowacy, Serbowie, Rumuni Chorwaci oraz Włosi.  Tu, o Przemyśl, toczyły się bardzo krwawe walki. Budynki miejskie stanowiły zaplecze sanitarne dla załogi Twierdzy. Dziesiątki tysięcy rannych było ratowanych i pielęgnowanych w wojskowych lazaretach. przypomniał szef przemyskich Lazarytów.

 

fot. Agata Czereba (13).jpeg

 

Po prezesie Stowarzyszenia prowadzenie Konferencji przejął ks. dr Piotr Baraniewicz, Wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu oraz Duchowy Opiekun Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Św. Łazarza – Stowarzyszenia Katolickiego.

Podczas konferencji swoje prelekcje na temat lazaretów wojskowych wygłosili wybitni specjaliści z zakresu historii. Prócz rodzimych prelegentów dr. Lucjana Faca, Tomasza Idzikowskiego i ks. mjr Grzegorza Bechty, o szpitalach wojskowych w okresie I wojny światowej opowiadali płk Xavier Pierson Maire des Eparges z Francji, Colonello Antonio Zarcone z Włoch oraz Jean Pierre Verney z Francji. Imprezę uświetnił występ młodych pianistów – uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Spotkanie Lazarytów podsumowali dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu - Piotr Ciompa oraz Doktor Wiesław Morawski, Wiceprezes przemyskiego Stowarzyszenia.

 

fot. Agata Czereba (16).jpeg

 

Gośćmi tego niezwykłego zgromadzenia obok Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy i jego zastępcy – Grzegorza Haydera, byli między innymi: Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal, Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik oraz Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Ponadto na uroczystości obecni byli Beata Kot - Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jan Jarosz – Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, lekarze, przedstawiciele instytucji współpracujących ze Stowarzyszeniem, służby mundurowe, a także młodzież – studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej,  uczniowie I oraz II Liceum Ogólnokształcącego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

 

fot. Agata Czereba (28).jpeg

 

Dzięki inicjatywie przemyskich Lazarytów w opuszczonych budynkach po byłym szpitalu wojskowym, mieszczących się przy ulicy Słowackiego 85 w Przemyślu, od dłuższego czasu trwają intensywne prace remontowe. Już niebawem powstanie tam Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze BETANIA im. Św. Łazarza, które świadczyć będzie hospicyjną opiekę długoterminową i dzienną. W planie inicjatorów przedsięwzięcia jest również stworzenie na terenie „Betanii” oddziału rehabilitacji, która będzie świadczona nie tylko podopiecznym ośrodka, ale także pacjentom z zewnątrz. Lazaryci nie wykluczają zorganizowania pododdziału hospicyjnego dla najmłodszych. Wszystkie z wyżej wymienionych prowadzone będą przez Stowarzyszenie Katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 16-11-2018 12:38
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 16-11-2018 12:47