20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spektakl na Stulecie Niepodległości

10 listopada, o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim można było obejrzeć muzyczno – teatralny spektakl „Kwiaty polskie”, będący częścią miejskich obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Spektakl współtworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Pozytywnego odbioru występu życzyli licznie zgromadzonym widzom Dyrektorzy obu szkół: Pani Dorota Kotuła i Pan Tomasz Dziumak. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście, m. in.: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Elżbieta Tarnawska oraz Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Przemyślu, pani Bernadeta Jasińska.

W spektaklu łączyły się: słowo, muzyka i obraz. Reżyserem, autorem scenariusza i narratorem był pan Jerzy Łazewski, absolwent warszawskiej PWST, odtwórca wielu znaczących ról teatralnych i filmowych; związany z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym w Warszawie.

 

 

Wieczór rozpoczął się od zaśpiewania hymnu narodowego przez Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox juventum” pod dyrekcją pana Piotra Szelążka. Następnie połączone chóry Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi i I Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją pana Piotra Szelążka zaśpiewały polskie piosenki wojskowe („Serce w plecaku”, „Hej, hej ułani”, „Leguny w niebie”, „O mój rozmarynie”), ludowy utwór „Czerwone jabłuszko” i pieśń Stanisława Moniuszki „Prząśniczka”. Nie był to jednak zwyczajny koncert – utworom towarzyszył ruch sceniczny, czasami zabawne scenki, czasami pełne dramatyzmu żywe obrazy nawiązujące do polskiej historii. Nastrój wieczoru, pełen wzruszeń i humoru,  był w dużej mierze zasługą pana Jerzego Łazewskiego, nie tylko jako reżysera całości, ale też jako wspaniałego interpretatora polskiej literatury, m.in. fragmentów „Kwiatów polskich” J. Tuwima.

Można było też obejrzeć tańce – poloneza i mazura w wykonaniu zespołu tanecznego pod dyrekcją pana Piotra Jopa – i usłyszeć utwory F. Chopina i I. J. Paderewskiego w wykonaniu uczennic  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie pani mgr Anny Lasko: Aliny Dyjak, Pauliny Fil i Emilii Tomaszewskiej. Wystąpił również Przemyski Kwartet Smyczkowy „Ars perfekta”.

Z całą pewnością spektakl dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, zarówno widzom, jak i występującym oraz pozwolił uczcić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

tekst: Aneta Żurowska

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 15-11-2018 15:26