7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Przemyślu odbyła się prapremiera spektaklu Baletu Cracovia Danza „Paderewski. Fantazja i legenda” [zdjęcia]

„Paderewski. Fantazja i legenda” – spektakl Baletu Cracovia Danza do wspaniałego popisu pianistycznego Adama Wodnickiego to widowisko prawdziwie niesamowite, widowisko, które znakomicie wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przemyska widownia (nadkomplet) miała dodatkowy powód do zadowolenia, ponieważ jako pierwsza (prapremiera) miała okazję oklaskiwać wykonawców tego spektaklu – „reszta świata” dostąpiła tego zaszczytu dopiero następnego dnia w Krakowie.


Paderewski (7).jpeg


To wspaniałe widowisko muzyczno-taneczne jest opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności. Zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

 

Paderewski (18).jpegHistoria opowiedziana tańcem pokazuje najważniejsze momenty z życia artysty. Jest i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i…Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

 

 

 

 

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

 


Wystąpili:

Adam Wodnicki – fortepianTancerze Baletu Cracovia Danza:


Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama
Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Dominika Malaga – Amerykanka, dama
Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant
Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec
Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic
Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic

 

 

Paderewski (19).jpeg

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-11-2018 11:08
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-11-2018 11:46