11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zbliża się finał projektu „Przemyskie Słowa Niepodległości”

Cały 2018 rok w Polsce wypełniony  jest tysiącami wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kameralnych wydarzeń realizowanych w szkołach, poprzez uroczystości w kościołach, obchody miejskie, spektakularne biegi i rajdy, koncerty i widowiska aż po obchody ogólnopolskie. Każde z nich jest wyjątkowe, bowiem wokół jednej idei jednoczą się tysiące Polaków – bez względu na wiek, czy poglądy.

 

Również Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło włączyć się we wspólne, radosne świętowanie. Jako że za każdym wielkim czynem – również czynem niepodległościowym stoją ludzie, dlatego też pomysłodawcy przedsięwzięcia postanowili oddać głos ludziom – a dokładniej Przemyślanom. Było to możliwe dzięki realizacji projektu Przemyskie Słowa Niepodległości. Słowa, bowiem to właśnie wokół literatury zbudowana została idea tej niezwykłej inicjatywy. Pomysłodawcy akcji razem z Przemyślanami – od młodzieży po seniorów opracowali wspólną publikację z pracami uczestników, którą otrzyma każdy z przybyłych na finał gości  w dniu 16 listopada.

 

final[3].jpeg

 

Zanim jednak publikacja powstała, przeprowadzono szereg wspólnych działań. Zawiązały się grupy projektowe: komiksowa, reportażowa (młodzież), poetycka i prozatorska (dorośli, seniorzy), które wzięły udział w szeregu prelekcji, warsztatów oraz wspólnych kreatywnych spotkań. Wszystkich uczestników, jak również zainteresowanych mieszkańców Przemyśla zaproszono na wstępie do udziału w otwartej prelekcji historycznej Listopad wolności. Przemyśl 1918, wygłoszonej przez przemyskiego historyka, znawcę regionu dr. Lucjana Faca. Prelekcja stanowiła podłoże merytoryczne do dalszej pracy. Później nastąpiła dwumiesięczna praca w grupach, której efekty – oryginalne komiksy, pełne emocji wiersze, opowiadania z Przemyślem i patriotyzmem w tle oraz reportaże – dzieło ciężkiej detektywistycznej pracy, pokazują szerokiemu gronu osób jak Przemyślanie własnymi słowami opowiadają o tym, czym jest dla nich niepodległość, patriotyzm i ukochana Mała Ojczyzna.

 

 

W programie finałowej imprezy znajdzie się prezentacja wybranych utworów grup: poetyckiej i reportażowej, promocja publikacji  podsumowującej projekt, występ artystyczny dzieci ze Studia AGA z CK w Przemyśl. Bedzie można obejrzeć także wystawę z pracami grupy komiksowej oraz zdjęcia relacjonujące przebieg całego projektu.

 

 

Zapraszamy!

16 listopada br. – godzina 18.00

Klub „Piwnice”

Centrum Kulturalne w Przemyślu (ul. Konarskiego 9) 

 

niepodlegla maly.jpeg

 

 

 

 

 

 

Więcej o projekcie przeczytacie TUTAJ.

 

 

 

 

Projekt Przemyskie Słowa Niepodległości dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

 

 

www.ck.przemysl.pl

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-11-2018 10:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-11-2018 10:41