16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę! [fotorelacja + video]

11 listopada cała Polska świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nasze przemyskie obchody zaczęły się jeszcze w październiku, kiedy wspólnie z 5 batalionem strzelców podhalańskich obchodziliśmy sto lat obecności polskiego wojska w Przemyślu, czyli 100-lecie powstania Garnizonu Przemyśl. Ten ważny dla nas Polaków dzień, czyli 11 listopada, był zwieńczeniem odbywających się w ciągu całego roku wydarzeń: kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i edukacyjnych odbywających się pod hasłem 100-lecia odzyskania niepodległości. Msza święta za Ojczyznę, przemarsz przez miasto i uroczystości przed pomnikiem Orląt Przemyskich, zgromadziły, jak przystało na jubileuszowe obchody, największą jak dotąd liczbę mieszkańców, chcących wspólnie przeżywać ten dzień.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej w przemyskiej Archikatedrze, na ścianie dawnego Klubu Garnizonowego, a obecnie siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej, odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy i jednostki garnizonu Przemyśl: "Wierni tradycji. 1918 - 2018. Pamięci żołnierzy, jednostek i instytucji wojskowych niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej Garnizonu Przemyśl utworzonego w 1918 roku".

 

 

Msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii honorowej Wojska Polskiego., Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat" oraz Salezjańskiej Orkiestry Dętej "Augustino". Delegacje i mieszkańcy po jej zakończeniu przeszli pochodem do Placu Orląt Przemyskich, po drodze zatrzymując się i składając kwiaty przy pomniku oraz tablicy, które są poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tradycyjnie przed pomnikiem Orląt Przemyskich odbyła się oficjalna część uroczystości z wystąpieniami, apelem poległych oraz składaniem kwiatów przez delegacje.

panorama.jpeg

Z okolicznościowymi wystąpieniami zwrócili się do przemyślan Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz Prezydent Elekt Wojciech Bakun. Zabierając na koniec wystąpień głos Prezydent Miasta Robert Choma podkreślił znaczenie patriotyzmu i wspólnoty, mówić m.in.: Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć. Przez te ostatnie dni, a w zasadzie przez cały ostatni rok zostało bardzo wiele powiedziane o naszej Ojczyźnie, o jej symbolach, o tym wszystkim co stanowi o patriotyzmie Polski i Przemyśla. Dzisiaj dodajmy do tego też kilka słów o wspólnocie, jaką jest nasz ukochany Przemyśl, nasza mała Ojczyzna. Dziękuję wszystkim Przemyślanom za patriotyzm każdego dnia, za codzienną pracę. Nasza wspólnota to także dbanie o piękno Przemyśla, jego zabytki, kulturę i dziedzictwo odziedziczone od wspólnot nas poprzedzających. Pamiętajmy jednak, że wspólnota to także różnienie się, które w naturalny sposób wypływa z demokracji. Nikt nie ma prawa nazywać patriotów nazywać faszystami, ksenofobami, czy nacjonalistami, ale też nikt nie ma prawa zawłaszczania tego patriotyzmu i uzurpowania sobie monopolu na patriotyzm. Każdy z nas postrzega patriotyzm po swojemu, jako miłość do Ojczyzny, miłość do jej symboli, a także przez wspomnianą codzienną pracę. Szukajmy tego co nas łączy, odrzućmy to co nas dzieli - niech to nie będzie tylko slogan, ale właśnie nasz codzienny patriotyzm. Niepodległość to właśnie także wolność od naszych wad i słabości."

Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez członków Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Piotr Michalski i Grzegorz Karnas

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 13-11-2018 16:23
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 13-11-2018 16:25