6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Otwarcie wystawy "Twarze rzeszowskiej bezpieki" w Przemyślu

    Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Urząd Miejski w Przemyślu zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Twarze rzeszowskiej bezpieki", uzupełnionej o panele przedstawiające sylwetki przemyskich funkcjonariuszy, które nastąpi 5 lipca, o godz. 16.00 na Rynku Starego Miasta w Przemyślu.
   Wystawa „Twarze rzeszowskiej bezpieki” przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i stanowi sui generis – podsumowanie dotychczasowych badań OBEP nad historią komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w Polsce południowo – wschodniej w latach 1944-1989. Jest to już trzecia wystawa poświęcona tej tematyce. 18 XI 2003 r. w Rzeszowie została otwarta ekspozycja pt. „Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956", a dwa lata później - 6 XII 2005 r. - jej kontynuacja: „Tarcza i miecz władzy ludowej. Służba Bezpieczeństwa na Rzeszowszczyźnie w latach 1957 -1989 r.". Obie wystawy, oprócz prezentacji ponad 220 sylwetek funkcjonariuszy UB/SB z regionu rzeszowskiego, pokazywały również środki, formy i metody pracy operacyjnej UB/SB oraz główne kierunki działań operacyjnych rzeszowskiej bezpieki. Całość tworzy przekrojową panoramę historii UB/SB na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1989. Dotychczas wystawy te były prezentowane w kilkunastu miastach powiatowych województwa podkarpackiego. Obejrzało je w sumie ponad 20 tysięcy osób.
     Prezentowana obecnie wystawa jest zapowiedzią przygotowywanej przez OBEP książki pod tym samym tytułem, której wydanie planowane jest na jesień bieżącego roku. Przedstawione w niej zostały sylwetki ok. 550 funkcjonariuszy kadry kierowniczej Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa z terenu obecnego województwa podkarpackiego, wraz z krótkim zarysem historii aparatu bezpieczeństwa na Rzeszowszczyźnie oraz dotychczasowym stanem badań naukowych nad tą problematyką.
     Na wystawie „Twarze rzeszowskiej bezpieki” pokazane zostały wybrane postaci 90 funkcjonariuszy kadry kierowniczej UB (szefowie, zastępcy szefów Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz naczelnicy Wydziałów) i SB (zastępcy Komendantów Wojewódzkich MO ds. SB, zastępcy szefów Wojewódzkich Urzędów Spraw Wewnętrznych ds. SB oraz naczelnicy Wydziałów SB w poszczególnych KW MO i WUSW) . Istotnym novum tej wystawy jest możliwość jej prezentacji nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na wolnym powietrzu. Ekspozycja ta wpisuje się w cały cykl ogólnopolskich wystaw „Twarze bezpieki”, których celem, jest pokazywanie twarzy kadry kierowniczej bezpieki, ale nie z pragnienia odwetu, ale dla zachowania pamięci o tym, że na kartach naszej historii zapisały się nie tylko bohaterskie i wspaniałe czyny, ale również te wymierzone przeciwko Polsce.
     Wyrażamy nadzieję, że wystawa "Twarze rzeszowskiej bezpieki" spotka się z żywym zainteresowaniem, tych wszystkich, którzy chcą poznać prawdę o okresie komunistycznej dyktatury w Polsce. Wszak aparat bezpieczeństwa "powołany do ochrony ustroju, interesów politycznych i gospodarczych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed wrogą działalnością", stał na straży hegemonii politycznej rządzącej w Polsce - z sowieckiego nadania - partii komunistycznej (PPR/PZPR), bezwzględnie tłumiąc wszelkie niepodległościowe dążenia Narodu.


Serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Waksmundzka-Szarek
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
dodał: Witold Wołczyk
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 02-07-2007 14:47
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:50