16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyślanin po raz drugi na największej imprezie sportowej na świecie!

Mowa o Tomaszu Bandrowiczu, nauczycielu wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym Nr 1 w Przemyślu, trenerze bocce i badmintona w Klubie Gladiator, który funkcjonuje przy wspomnianym Ośrodku.
Dostał on na początku tego tygodnia informację z głównej siedziby Olimpiad Specjalnych w Waszyngtonie, dotyczącą powołania na stanowisko międzynarodowego sędziego bocce na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w marcu 2019 roku odbędą się w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Abudabi-2019_PL-logo_pion_zps137fa3du.jpeg

Jest to największa na świecie impreza sportowa, w której rywalizują sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną (odpowiednik Igrzysk Olimpijskich dla zawodowych sportowców). W tej edycji zawodów wystąpi 7000 zawodników ze 170 krajów z całego świata. Kadra Polski będzie liczyć 64 zawodników, którzy wystąpią w 17 dyscyplinach sportowych.

 

5.jpegCzym jest bocce?

To gra rekreacyjna nie wymagająca specjalnych warunków fizycznych od trenujących. Polega na toczeniu kul do celu, którym jest mała kuleczka wielkości piłeczki ping pongowej. Na równym poziomie mogą rywalizować ze sobą zarówno osoby sprawne jak i te na wózkach inwalidzkich. Gra wymaga celności, dobrego czucia odległości i zaplanowania odpowiedniej taktyki. Każdy z graczy ma po 4 kule, które musi odpowiednio wyrzucić, aby zdobyć punkty. Gladiatorzy na co dzień trenują w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji mogą przechowywać swoje wykładziny do gry oraz bandy. Boisko do gry to dywan o wymiarach 4m x 19m ograniczony drewnianymi bandami. Przemyślanie mogą się pochwalić licznymi złotymi medalami z zawodów rangi ogólnopolskiej.

 

 

 

 

Czym są Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Kto w nich uczestniczy i promuje je swoją osobą można zobaczyć w poniższym filmie. Wśród wielu znanych na całym świecie ambasadorów Olimpiad Specjalnych są np. Michael Phelps (multimedalista w pływaniu), Dikembe Mutombo (NBA), Andre Drummond (NBA), Cafu (piłka nożna), Didier Drogba (piłka nożna), Nadia Komaneci (gimnastyka), Robert Lewandowski (piłka nożna), Sebastian Świderski (siatkówka) i wieli innych.  
 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-10-2018 10:08
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 30-10-2018 10:09