15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nie jeden, a dwa Pomniki Historii w Przemyślu

19 października br. sala reprezentacyjna Przemyskiej Biblioteki Publicznej gościła wicepremiera, a zarazem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który wraz Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim dyskutowali o przyszłości przemyskich zabytków. Spotkanie moderowane przez Prezydenta Roberta Chomę odbywało się pod roboczym hasłem „Rola zabytków w przyszłości Przemyśla”.

Marszałek wraz z ministrem debatowali o znaczeniu bogactwa obiektów zabytkowych dla gospodarki miasta, formach wspierania ich rewitalizacji ze środków zewnętrznych, roli samych mieszkańców i ich aktywności w ożywianiu historycznej tkanki miasta. Najważniejszą jednak informacją jaką usłyszeli zebrani na sali przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się kulturą i opieką nad zabytkami, była ta przekazana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Czynione przez wiele lat zabiegi o ustanowienie zespołu zabytkowego Przemyśla Pomnikiem Historii, przyniosło zaskakujące rozwiązanie. Minister poinformował, że Rada Ochrony Zabytków doceniając znaczenie naszego miasta i jego historii postanowiła zaopiniować nadanie dwóch tytułów Pomnik Historii: dla Twierdzy Przemyśl oraz Staromiejskiego Zespołu Urbanistycznego Miasta Przemyśla. Warto dodać, że tytuł Pomnik Historii jest ważnym etapem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Równie ważną informacją, która padła na spotkaniu jest wiadomość o planowanym powołaniu specjalnego funduszu, który miałby wspierać miasta w ich działaniach zmierzających do renowacji i rewitalizacji obiektów zabytkowych. Wśród tych nielicznych historycznych miast jest wymieniany także Przemyśl.

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz wicepremier Piotr Gliński wzięli w tym samym dniu także udział w sympozjum obywającym się w podziemiach archikatedry, podczas którego przypomniana została historia najważniejszej przemyskiej świątyni. Zebrani mogli się także zapoznać z postępem prac zmierzających do udostępnienia Rotundy pw. Św. Mikołaja, której fragmenty zachowały się w podziemiach.

Dzień później, czyli w sobotę minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął także udział w międzynarodowej konferencji pt. „Niezłomność jednostki - trwałość wspólnoty” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.  

Minister_Marszałek_1.jpeg

 

 

Minister_Marszałek_11.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 23-10-2018 15:20