13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Znamy laureatkę tegorocznego stypendium twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla!

19 października br. Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma w obecności Janusza Łukasiewicza, Naczelnika  Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu wręczył stypendium twórcze sopranistce Renacie Johnson – Wojtowicz.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

- Po wnikliwej analizie wszystkich wniosków, które do nas spłynęły, kapituła konkursu postanowiła przyznać tegoroczne Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla pani Renacie Johnson – Wojtowicz. Mam nadzieję, że nie przestanie pani mnożyć tych wszystkich talentów, które otrzymała pani od Pana Boga, a płyta, którą zamierza pani wydać, będzie wspaniałym elementem promocyjnym naszego miasta… – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

12 utworów – arie operowe oraz pieśni, do nagrania których zostanie zaangażowana czterdziestoosobowa Orkiestra Filharmonii  Lwowskiej pod dyrekcją Serhiya Khorovetsa. Mowa o albumie przemyślanki, niezwykle pięknej i utalentowanej sopranistki – Renaty Johnson – Wojtowicz, który powstanie dzięki stypendium twórczemu, które artystka otrzymała dziś (19 bm.) z rąk Prezydenta Miasta Przemyśla.

Ów album już niedługo trafi na półki najlepszych sklepów muzycznych w całej Polsce. Z niecierpliwością na niego czekamy, a Pani Renacie życzymy spełnienia wszystkich zawodowych (i prywatnych) marzeń oraz wydania kolejnych wspaniałych płyt!

 

fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Renata Johnson - Wojtowicz - ur. 5 maja 1983 r. Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu, a kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom  w klasie dr Macieja Bartczaka (2007). Umiejętności wokalne poszerzała na kursach mistrzowskich m.in. Heleny Łazarskiej, Jadwigi Romańskiej, Ingrid Kremling – Domański oraz Gabrieli Munari (Conservatorio Rovigio Włochy). Tajniki śpiewu operowego poznawała także będąc uczennicą maestry Jolanty Żmurko. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w czasie studiów, gdzie zadebiutowała w roli Hrabiny z opery W. A. Mozarta Wesele Figara. Z powodzeniem wykonywała także partie solowe w Missa Solemnis i Missa C-dur W. A. Mozarta. Także w czasie studiów nawiązała współpracę z Operą Śląską w Bytomiu oraz Teatrem Muzycznym w Gliwicach (udział w Carmen –  spektakl z Małgorzatą Walewską w tytułowej partii, nagroda Złotej Maski w kategorii Spektakl Roku). Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Mirosław J. Błaszczyk, J. Wincenty Hawel, Tomasz Biernacki, Marek Tracz, Jose Ferreira Lobo, Tadeusz Serafin, Grzegorz Mierzwiński. Po ukończeniu studiów kontynuuje współpracę z Operą Śląską, z którą koncertuje w takich krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Holandia, Szwecja i Norwegia. W roku 2008 nawiązała współpracę z Agencją muzyczną Pro Musica we Wrocławiu, z którą także koncertuje na zagranicznych tournee. Rok później bierze udział w szeregu koncertów w Katowicach, występując z Orkiestrą Salonową Grzegorza Mierzwińskiego. W grudniu 2012 zostaje finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie oraz zostaje przyjęta do Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Od roku 2009 przenosi swoją działalność artystyczną w rodzinne strony, koncertując m.in. na scenie  Zamku Kazimierzowskiego i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Centrum Kultury i Promocji Kolping w Jarosławiu, Sanockim Domu Kultury oraz w Zamku Dubiecko.

Jej repertuar jest wszechstronny. Doskonale czuje się w partiach operowych, operetkowych i musicalowych, a także ze względu na szerokie zainteresowania śpiewając repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniowy. (źródło: avip.pl)

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 19-10-2018 13:45
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 19-10-2018 15:14