10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Powstał pierwszy film o Orlętach Przemyskich

W sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 11 października odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Orlęta bronią przemyskiego gniazda” opowiadającego o młodych uczestnikach walk w listopadzie i grudniu 1918 roku, czyli Przemyskich Orlętach. Ten fabularyzowany dokument, w którym wzięli udział rekonstruktorzy, statyści, a przede wszystkim historycy z Przemyśla przygotowała również przemyślanka, Agnieszka Niemiec, autorka scenariusza i reżyser filmu wraz z krakowskim oddziałem TVP. Wkrótce film będzie można zobaczyć w kanale TVP Historia, na zlecenie którego został przygotowany w ramach konkursu „Niepodległa”.

Pokaz filmu był jednocześnie drugim wydarzeniem cyklu „Przystanek Historia” organizowanym wspólnie przez IPN Oddział Rzeszów oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Widzów szczelnie wypełnionej sali, wśród których znaleźli się m.in. Prezydent Robert Choma wraz z zastępcami Grzegorzem Hayderem i Januszem Hamryszczakiem oraz  dyrektorzy TVP Oddział Kraków i Rzeszów, przywitali szefowie dwóch instytucji, które wspólnie organizują „Przystanek”  dr Dariusz Iwaneczko i Jan Jarosz.

- Zabieramy Państwa w podróż do przeszłości. Dzisiaj jest to podróż sięgająca 100 lat wstecz. To były trudne wydarzenia – u schyłku wojny rodziły się emocje, rodziły się aspiracje narodowościowe i państwowe. Ten film pokazuje polską rację stanu i jej zwycięstwo, ale także trudne momenty w historii naszego miasta. (…) Ten film oddaje coś bardzo istotnego, a mianowicie ducha historii, a także ducha bohaterskich czynów młodych, przemyskich gimnazjalistów” – przywitał gości dr Dariusz Iwaneczko. Przypomniał także, że jest to pierwsza produkcja filmowa opowiadająca walkę Orląt Przemyskich.

Radość z powstania filmu wyraził także Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma i dodał: - Biorąc co roku udział w spotkaniach przed pomnikiem Orląt Przemyskich zawsze podkreślam, że ten nasz hołd nie jest wymierzony przeciwko komukolwiek, jakiejkolwiek nacji, tylko oddaniem czci tym którzy walczyli o polskość Przemyśla. Taka jest nasza historia, mamy być z niej dumni i dziękuje, że film, który jest odzwierciedleniem tej historii, powstał”.

film_fot_G_Karnas_22270.jpeg

Autorka filmu, Agnieszka Niemiec, ze wzruszeniem opowiadała o wymagającym zadaniu jakie postawiła przed sobą realizując film pokazujący bohaterów z jej rodzinnego miasta: - My znamy Orlęta, ale tak naprawdę w Polsce prawie nikt o nich nie słyszał. Wszyscy znają historię bohaterskich Orląt ze Lwowa. (…) Chciałam pokazać, że Orlęta Przemyskie były tak samo bohaterskie, a może nawet bardziej”. Autorka otrzymała na pamiątkę od Grupy Rekonstrukcji Historycznych Artyleria, która oczywiście również występowała w filmie, replikę „Gwiazdy Przemyśla” przyznawanej 100 lat temu za udział w walkach o polskość Przemyśla.

film_fot_G_Karnas_22272.jpeg

„Orlęta bronią przemyskiego gniazda” pojawią się na antenie TVP Historia co najmniej dwukrotnie, o dniach i godzinach emisji poinformujemy Państwa osobnym komunikatem.

 

 

 

Tekst: Witold Wołczyk

Zdjęcia: Grzegorz Karnas

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-10-2018 16:31
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 15-10-2018 12:39