7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Licealiści ze „Słowaka” gościli kolegów z Paderborn

16. wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß – Neuhaus w Paderborn.

 

 

Przemyśl, 6 października - 13 października br.

 

Dobiega końca szesnasta polsko - niemiecka wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu z Gimnazjum Schloß  Neuhaus w Paderborn. Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Norwegii. W wymianie wzięło udział 9 uczniów z Polski oraz 9 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Denise Kramer i David Hausmann. Program wymiany przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: Joanna Jucha, Agnieszka Organ, Monika Szozda, uwzględniając sugestie uczniów biorących w nim udział i ich rodziców.

 

Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, uczestniczyli w  spotkaniu integracyjnym w klubie „Japa”, zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzano: Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto i Collegium Maius UJ. Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty ceramiczne w Pracowni Ceramiki Artystycznej Zapiecek.  

Nie mogło zabraknąć również zajęć sportowo-rekreacyjnych, które zostały profesjonalnie przygotowane przez nauczycielki wychowania fizycznego: Dorotę Thier i Renatę Majewską. Grupa wzięła także udział w warsztatach integracyjnych i projekcie językowym „Mein Alltag“.

 

fot. A_Czereba (2).jpeg

 

10 września grupa niemieckich gości została uroczyście przyjęta w Urzędzie Miejskim przez Sekretarza Miasta Przemyśla, Dariusza Łapę. W spotkaniu udział wzięli wicedyrektor szkoły, Tomasz Kuźmiek, nauczyciele realizujący program wymiany oraz grupa polskich uczniów. Goście zostali obdarowani upominkami. Pan Dariusz Łapa cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

 

fot. A_Czereba (3).jpeg

 

Wymiana młodzieży jest z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem.  Tegoroczne spotkanie nie doszłoby do skutku, gdyby nie  ogromne zaangażowanie nauczycieli partnerskich szkół. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów biorących udział w wymianie oraz oczywiście samym uczniom. Na pewno przyjęli swoich niemieckich rówieśników z wielką gościnnością, zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.

 

fot. A_Czereba (1).jpeg

 

Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta wspiera od 1991 roku młodych ludzi z Polski i Niemiec angażujących się wspólnie na rzecz wolnej Europy.

Rewizyta w partnerskim mieście planowana jest w czerwcu 2019 roku.    

 

 

 

 

 

 

 

tekst: Monika Szozda (I LO)

zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-10-2018 09:08
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-10-2018 09:18