20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Szlakiem Green VELO w te strony, gdzie biją Przemyskie DZWONY, czyli Światowy Dzień Turystyki w nadsańskim grodzie

Tegoroczne Obchody Światowego Dnia Turystyki za nami. Tym razem zachęcaliśmy do przybycia „Szlakiem Green VELO w te strony, gdzie biją Przemyskie DZWONY”.

 

Dwudniowe obchody zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach. I choć wydarzenie głównie adresowane jest do osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju przemyskiej turystyki oraz promocji naszych największych bogactw, to atrakcji (i zaskoczeń) dla wszystkich – nawet tych spoza branży turystycznej - nie brakowało.

W programie imprezy nie mogło zabraknąć oferty dla amatorów czynnego wypoczynku, miłośników pieszych wycieczek oraz rajdów rowerowych. Wraz z przemyskimi przewodnikami PTTK mogliśmy przemierzyć jeden z trzech zaproponowanych przez nich szlaków.

 

fot. Andrzej Klimko (23).jpeg

 

Wzorem lat ubiegłych integralną część tegorocznych obchodów Święta Turystyki stanowiła akcja pn. „Odkrywaj Przemyśl”, dzięki której biorący w niej udział mogli zupełnie za darmo zwiedzić najważniejsze obiekty turystyczne, wśród których znalazły się między innymi:  Zamek Kazimierzowski, Muzeum Archidiecezjalne, Przemyskie Podziemia, Podziemia Archikatedry, Wieża Katedralna, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Brama Sanocka Dolna, Schron Kierowania Obroną Cywilną, Schron Linii Mołotowa – Kaponiera 8813, a także Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – budynek główny, Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.

 

fot. Grzegorz Lewandowski (8).jpeg

 

Drugi dzień świętowania ściśle nawiązywał do hasła tegorocznej imprezy. Rozpoczął go rajd rowerowy szlakiem Green VELO. Natomiast w sercu naszego miasta na przemyślan oraz turystów przebywających w tym czasie w nadsańskim grodzie czekał tradycyjny kiermasz produktów turystycznych, w tym: stoisko promocyjne woj. podkarpackiego Wschodniego Szlaku Green VELO, Fotobudka oraz Kapsuła 5D zapraszająca do udziału w przygodzie rowerowej na trasie najdłuższego szlaku w Polsce. Ponadto: stoiska prezentujące atrakcje turystyczne i wydawnictwa regionalne Przemyśla i Powiatu, rękodzieło artystyczne, degustacje oraz sprzedaż produktów regionalnych i konkursy krajoznawcze. Chętni mogli wybrać się w piesze wycieczki z przewodnikiem do ludwisarni Jana Felczyńskiego, a także zwiedzić najbardziej urokliwe zakątki Przemyśla.

 

fot. Piotr Michalski.jpeg

 

Niedzielną imprezę oficjalnie zainaugurowały dźwięki dzwonu z przemyskiej ludwisarni oraz naszego hejnału. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wyróżnień dla „Zasłużonych w turystyce”. W bieżącym roku uhonorowani zostali:

 

Elżbieta Sawicka - za wieloletnią działalność jako przewodnik na Podkarpaciu oraz duże zaangażowanie w organizację wielu imprez Klubu „Pod Ciuchcią” i Oddziału PTTK im. Dr M. Orłowicza.

 

Marzena Opaluch - za wieloletnią działalność jako przewodnik na Podkarpaciu oraz aktywne zaangażowanie w przedsięwzięcia Koła Przewodników w szczególności  w organizację imprezy pn. „Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego”.

 

Zbigniew Podolak - za długoletnie i pełne pasji propagowanie godnych naśladownictwa postaw Opiekuna Społecznego nad obiektami fortyfikacyjnymi Twierdzy Przemyśl, w szczególności szańca N XVIIa Browar i Fortu Ostrów XVII oraz za propagowanie wśród mieszkańców Miasta Przemyśla postaw poszanowania zachowanych reliktów dziedzictwa narodowego.

 

oraz

 

Andrzej Kawecki - za działalność przewodnicką w Schronie Kierowania Obroną Cywilną oraz udział w patrolach  żołnierskich w mundurach I Brygady Legionów z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości.

 

fot. Grzegorz Lewandowski (5).jpeg

 

Tego dnia na przemyskiej scenie wystąpili dla Państwa m.in. reaktywowany niedawno przemyski zespół romski „Terne ĆIAJA” pod dyrekcją Dawida Huczko, a także grupy Lux Quartet oraz nagapę.

 

Imprezę zwieńczyły występ gwiazdy wieczoru - Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa oraz zupełnie wyjątkowy koncert w wykonaniu mieszkańców naszego miasta „100 dzwonków z pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości”.

 

fot. Janusz Łukasiewicz (9).jpeg

 

Zakończenie takiego wydarzenia w mieście, które nie bez kozery nazywane jest stolicą dzwonów, mogło być tylko jedno… Ostatecznie tegoroczną imprezę „zamknął” dźwięk dzwonów, który rozbrzmiewał z każdego kościoła i każdej dzwonnicy. Ze wszystkich czterech stron świata…

 

 

A czy wiesz, że największy dzwon na świecie powstał w ludwisarni Jana Felczyńskiego? 

PDFNajwiększy na świecie dzwon z ludwisarni Jana Felczyńskiego.pdf

 

 

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Andrzej Klimko, Grzegorz Lewandowski, Janusz Łukasiewicz, Piotr Michalski.

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-10-2018 13:15
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 02-10-2018 13:56