6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

100-lecie odzyskania niepodległości w „pigułce”, czyli trzy wyjątkowe wystawy, które czekają na Państwa w Rynku Starego Miasta

W czwartek, 27 września 2018 roku na Rynku Starego Miasta w Przemyślu uroczyście otwarto ogólnopolską wystawę pt. Ojcowie Niepodległości. W tej niezwykłej ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego i Witosa, czyli osób, które powszechnie uznawane są za ojców niepodległej Polski.

 

Inicjatorem i autorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej, który uruchomił ów projekt, aby w ten sposób upamiętnić jedną z najważniejszych dla wszystkich Polaków rocznic – rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa. 

 

fot. Agata Czereba (27).jpeg

 

Jednak to nie koniec rocznicowych niespodzianek, bowiem wraz z ekspozycją pn. „Ojcowie Niepodległości” w sercu starego nadsańskiego grodu zaprezentowane zostały dwie dodatkowe, równie interesujące wystawy: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - przygotowaną przez Urząd Miejski w Przemyślu oraz „100-lecie Garnizonu Przemyśl” -  Batalionu Strzelców Podhalańskich.

 

fot. Agata Czereba (21).jpeg

 

Trzy niezwykłe, rocznicowe wystawy będziemy prezentować Państwu przez kolejnych kilka tygodni. Mamy nadzieję, iż za ich pomocą zachęcimy Państwa do pielęgnowania swojej  lokalnej historii, a także do odkrywania (także lokalnych) bohaterów walczących o niepodległość naszego kraju.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

- Cieszy fakt, że przechadzający się Rynkiem spacerowicze, nie tylko oglądają zdjęcia, ale także czytają. Czytają, poznając naszą, jakże często dramatyczną  historię... Dziś, w dobie pisma obrazkowego, które wszyscy tak bardzo lubimy, znacznie częściej oglądamy albumy, nie czytając treści... Otóż bogactwo tych opisów, sylwetek wielkich ludzi, zdarzeń, historii jest niezwykle istotne. I pamiętajcie o tym, zwłaszcza Wy – młodzi ludzie, bo to bardzo ważne przesłanie - abyście mogli być tymi, którzy po nas przejmą to, co najważniejsze i to właśnie Wy będziecie kiedyś pokazywać swoim dzieciom tę historię. Historię, z której wszyscy jesteśmy bardzo dumni…. – powiedział podczas

 

fot. Agata Czereba (32).jpeg

 

Gospodarz wydarzenia podziękował wszystkim, którzy przybyli na przemyski Rynek, by zapoznać się z trzema niezwykłymi ekspozycjami. Swoją wdzięczność wyraził także tym, którzy przyczynili się do tego, że owe wystawy mogły mieć miejsce.    

 

- Coraz bliżej 11 listopada, czyli dzień stanowiący apogeum świętowania stulecia naszej niepodległości. Niemniej o współczesnym wymiarze patriotyzmu musimy pamiętać każdego dnia. Pamiętajmy o znanych Polakach. O tych również, którzy tworzyli w literaturze, sztuce, poezji i tych, którzy byli wynalazcami... O wszystkich, którzy pracowali na rzecz naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. – dodał Robert Choma.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

W otwarciu wystaw obok Prezydenta Miasta Przemyśla - Roberta Chomy udział wzięli między innymi: Zastępcy Prezydenta Miasta – Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak, Sekretarz Miasta – Dariusz Łapa, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Robert Bal, Naczelnik Kancelarii Prezydenta – Artur Komorowski, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Łukasiewicz, szef rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Dariusz Iwaneczko, dowódcy służb mundurowych, młodzież z przemyskich szkół, mieszkańcy miasta oraz inni zaproszeni goście.

 

 

 

100_lecie_wystawa_zaproszenie_net.jpeg

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 28-09-2018 10:12
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 28-09-2018 10:48