9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pogranicznicy biegną „Wokół Niepodległej”. W ten sposób świętują stulecie niepodległości Polski [ZDJĘCIA]

Kilkudziesięciu przemyskich biegaczy - w tym Strażnicy Graniczni, żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, a nawet przedstawiciele samorządu, wyruszyło dzisiejszym rankiem (26 bm.) spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w jedynym w swoim rodzaju biegu sztafetowym pn. „Wokół Niepodległej”.

 

 

Straż Graniczna postanowiła w nietuzinkowy sposób uczcić najważniejszą w tym roku rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zorganizowała bieg sztafetowy pod nazwą „Wokół Niepodległej”. W ciągu 18 dni funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej pokonają dystans około 3600 kilometrów, biegnąc wzdłuż polskiej granicy.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

Cała trasa wzbogacona została o punkty honorowe, czyli miejsca, które w jakiś sposób związane są z naszą walką o niepodległość. Takim „punktem” okazało się być także Królewskie Miasto Przemyśl i znajdujący się w nim pomnik Ojca Polskiej Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Sztafetę przy pomniku Marszałka przywitali nie tylko koledzy pogranicznicy, ale także władze miasta z Prezydentem Robertem Chomą, jego Zastępcą Januszem Hamryszczakiem oraz Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą na czele.

 

fot. Agata Czereba (11).jpeg

 

Natychmiast po przejęciu sztafetowej pałeczki, przemyscy biegacze ruszyli jednym z honorowych odcinków, który wiódł m.in. przez Rynek Starego Miasta, fragment ulicy Kazimierzowskiej, ul. Katedralną, Wzgórze Zamkowe i Zniesienie… Przemyski akcent tego niezwykłego biegu będzie mieć finał w Huwnikach. Sztafeta ma przybyć tam jeszcze przed południem. Na miejscu pogranicznicy przekażą pałeczkę dalej…

 

fot. Agata Czereba (28).jpeg

 

Sztafeta wystartowała w sobotę, 22 września z Berżników w województwie podlaskim. Biegacze w mundurach planują dotrzeć na metę usytuowaną w tej samej miejscowości w środę, 10 października br. Bieg „Wokół Niepodległej” ma charakter symboliczny. Biegnący w sztafecie będą nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza Straży Granicznej.  W sumie pałeczka sztafetowa trafi do rąk ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a każdy z biegaczy pokona dystans około siedmiu kilometrów.  

 

fot. Agata Czereba (34).jpeg

 

Ciekawostką jest, iż bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze, a na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 26-09-2018 10:55
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 26-09-2018 11:01