17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Straż Graniczna wystartowała w biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej”

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna zorganizowała bieg sztafetowy pod nazwą „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegnąc wzdłuż polskiej granicy, w ciągu 18 dni pokonają dystans około 3600 kilometrów.

 

W wydarzeniu biorą udział funkcjonariusze i pracownicy reprezentujący nie tylko Komendę Główną Straży Granicznej, ale również wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia SG.

 

BORDER.jpeg

 

Sztafeta wystartowała w sobotę, 22 września z Berżników w województwie podlaskim. Biegacze w mundurach planują dotrzeć na metę usytuowaną w tej samej miejscowości w środę, 10 października br. Bieg „Wokół Niepodległej” ma charakter symboliczny. Biegnący w sztafecie będą nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza Straży Granicznej.  W sumie pałeczka sztafetowa trafi do rąk ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a każdy z biegaczy pokona dystans około siedmiu kilometrów.  

 

sztafeta mapa.png

 

Na trasie biegu znalazły się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca, które związane są z walką o niepodległość. Na trasie tej niezwykłej sztafety nie mogło zabraknąć Nadsańskiego Grodu. Biegacze w mundurach dotrą do Przemyśla w środę, 26 września. Punktualnie o godzinie 7.40 rano, tuż po złożeniu kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną bieg jednym z honorowych odcinków, w którym udział wezmą także przedstawiciele innych służb mundurowych, urzędów, instytucji, uczniów oraz harcerzy.

 

fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

Ciekawostką jest, iż bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze, a na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

 

runners-635906_960_720.jpeg

 

publikacja: Agata Czereba

źródło: BiOSG

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-09-2018 14:42
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-09-2018 14:45