17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

PGNiG zwraca uwagę na śmiertelny problem. Firma ruszyła z kampanią „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”

Przemyśl znalazł się na liście 21 miast i gmin, w których dzięki Polskiej Spółce Gazownictwa przeprowadzona została kampania społeczna pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Ideą owej kampanii jest przede wszystkim walka ze smogiem, a co za tym idzie poprawa jakości życia mieszkańców.

 

Smog stanowi ogromny problem nawet w tych miastach, które powszechnie uważane są za oazy czystego powietrza. Zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko przewlekłe choroby płuc i dróg oddechowych, ale także alergie, stany zapalne układu krążenia, a nawet miażdżycę. Oddychanie smogiem zwiększa także ryzyko zawału serca. Ponadto jest przyczyną nawet 18% nowotworów, a przy okazji skraca średnią długość naszego życia o ponad 2 lata…

A skąd się bierze smog, który jest tak ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia? Smog to ogromny problem w całej Polsce. Niebezpieczne dla zdrowia i życia zanieczyszczenia powietrza, czyli pyły PM2,5, PM10  i benzo(a)piren, to w dużej mierze efekt palenia śmieci oraz użytkowania starych kotłów węglowych…

 

Za pomocą kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH, Polska Spółka Gazownictwa - zachęca mieszkańców miast do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

 

psg.png

 

W poniedziałek, 24 września w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie przedstawicieli PGNiG z władzami miasta, podczas którego na ręce Zastępcy Prezydenta Miasta – Grzegorza Haydera zostało przekazane specjalistyczne urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery. Jeszcze nie jest wiadomo, gdzie zostanie zamontowane, jednak na pewno znajdzie swoje miejsce w jakimś strategicznym miejscu naszego miasta.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Podczas poniedziałkowego spotkania Prezydent Hayder podziękował za urządzenie, dzięki któremu – jak podkreślił - nie tylko będzie można monitorować jakość powietrza, ale które przy okazji będzie „zmuszać” władze miasta do podejmowania działań, mających na celu wyeliminowanie tych wszystkich elementów, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w nadsańskim grodzie.

 

- Nasze miasto wprawdzie nie należy do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, ale ma trudne położenie i wystarczy, że gdy przyjdzie zima i z kilku kominów w centrum wydobędzie się dym, który w najlepszym wypadku powstaje z kiepskiej jakości węgla i jest to wystarczający powód do tego, żeby całe miasto spowiła gęsta mgła, która niestety bardzo psuje nasze zdrowie… - powiedział Grzegorz Hayder.

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

Tego dnia (24 września br.) wraz z przedstawicielami PGNiG zawitali do Przemyśla specjaliści wykonujący badania spirometryczne. Mieszkańcy, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji, w otoczeniu historycznych i niezwykle urokliwych murów przemyskich podziemi, mogli zupełnie bezpłatnie przebadać swoje płuca. Jeszcze do godziny 18.00 w podziemiach czekają na Państwa eksperci Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy chętnie opowiedzą o tym,  jak bezpłatnie aktywować nieczynne przyłącze gazowe.

 

 

Partnerami kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

 

 

 

PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH - zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

PDFPrezentacja_Przyłącz_się_Przemyśl.pdf

 

 

 

Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-09-2018 15:17
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-09-2018 16:20