8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kolejna edycja akcji "Dzień bez samochodu"!

20 i 21 września po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, dzięki wspólnej inicjatywie Prezydenta Miasta Przemyśla, przemyskiego Urzędu Miejskiego, Miejskiego Zakładu Komunikacji i Tygodnika „Życie Podkarpackie” wszyscy Przemyślanie przez najbliższe dwa dni będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami MZK.

Jest tylko jeden warunek – 20 września – zamiast biletu zabierz ze sobą do autobusu najnowszy numer „Życia Podkarpackiego” - okazanie gazety uprawniać Cię będzie do całodziennych, bezpłatnych przejazdów. Natomiast 22 września nie zapomnij o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu – dzięki niemu znów pojedziesz za darmo!

dzien-bez.jpeg

Szanowni Przemyślanie,

Po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji o nazwie „Dzień bez Samochodu”. Sama nazwa jednoznacznie sugeruje, abyśmy wszyscy w tym dniu zastanowili się jak korzystać z środków transportu, czy samochód zawsze jest niezbędny do poruszania się po naszym mieście? To władze są w głównej mierze odpowiedzialne za wprowadzanie rozwiązań, które ograniczą problemy w komunikacji drogowej w Przemyślu, jednak dbałość o czystsze powietrze, ograniczenie emisji spalin i redukcja miejskiego hałasu powinna być zadaniem każdego z nas – mieszkańców.

Zachęcam więc do korzystania z miejskiego transportu, rowerów i innych ekologicznych środków transportu. Przypomnę, że tabor MZK niedługo wzbogaci się o kolejne 15 autobusów spełniających restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Miały one wyjechać na nasze ulice już w sierpniu, niestety z winy wykonawcy termin ich dostarczenia opóźnia się i powinniśmy mieć możliwość korzystania z nich w październiku. W starszych autobusach możecie Państwo już usłyszeć zapowiedzi głosowe przystanków, co jest elementem zainstalowanego systemu informacji pasażerskiej – identyczny znajdzie się w nowych pojazdach MZK. Te i wszystkie inne udogodnienia sprawią, że przejazdy komunikacją miejską będą bardziej komfortowe i dadzą Państwu poczucie bezpieczeństwa.

Modernizacja taboru miejskiego przewoźnika to jednak nie wszystko, co robimy dla urzeczywistnienia idei zrównoważonego transportu. Jedną z najważniejszych od czasu budowy obwodnic Przemyśla inwestycji drogowych, jest modernizacja ulicy Józefa Wysockiego. Z pierwszego, liczącego 1200 metrów odcinka, kierowcy mogą już korzystać, a przebudowa II odcinka już się rozpoczęła. Ta będąca do tej pory nieco na uboczu ulica ma szansę stać się kolejną alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, a także ułatwić codzienne życie mieszkańcom samej ul. Wysockiego. To także kolejna droga przy której znalazły się nowe ścieżki rowerowe uzupełniające sieć wygodnych i bezkolizyjnych dróg dla rowerzystów.

Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu mają za zadanie promować proekologiczne zachowania mieszkańców i decydentów. Jestem przekonany, że popularyzacja przyjaznych środowisku środków transportu stanie się odczuwalna nie tylko w postaci czystszego powietrza i mniejszego natężenia hałasu, ale również przyniesie wymierne korzyści finansowe. Pozostawmy nasze samochody w domach i skorzystajmy z komunikacji publicznej, a potem przenieśmy tę dobrą praktykę na inne dni w roku.

 

Prezydent Miasta

Robert Choma

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 19-09-2018 12:30