9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

79. rocznica sowieckiej agresji oraz Dzień Sybiraka. Przemyślanie pamiętają… [FOTOGALERIA]

IV rozbiór Polski – tym terminem wielu historyków nazywa najazd Armii Czerwonej na Polskę. 17  września 1939 roku miała miejsce sowiecka agresja wojskowa, która podobnie jak wcześniejsza – niemiecka – podjęta została bez wypowiedzenia wojny. To była niedziela… Dzień klęski. 79 lat temu łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona w sile około 1,5 miliona żołnierzy, 6 tysięcy czołgów i blisko 1800 samolotów, przekraczała na całej linii granice Rzeczpospolitej Polskiej, tym samym realizując umowy, które zawarte zostały w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow. W konsekwencji owego sojuszu, dokonano na Polsce kolejnego rozbioru…    

 

79 lat później, 17 września 2018 r. w Przemyślu mszą świętą koncelebrowaną, odprawioną w kościele OO. Karmelitów Bosych rozpoczęły się uroczystości z okazji rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz przypadającego w tym samym czasie Dnia Sybiraka. Po zakończeniu nabożeństwa, któremu przewodniczył Ksiądz Prałat Stanisław Czenczek zgromadzeni przeszli ulicami miasta na ulicę Piłsudskiego i właśnie tam, przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia odbyła się dalsza część uroczystości, którą swoją obecnością uświetniły kompania honorowa Wojska Polskiego, licznie zgromadzone poczty sztandarowe oraz Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

25 lat temu ostatni sowiecki żołnierz opuścił naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą… Tak de facto, dopiero od tego dnia można mówić o pełnej suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny.(...) W tym miejscu należy także zapytać o trwałość sojuszy, a także oczekiwać od rządzących tego, co jest przez nich konsekwentnie realizowane. I mówiłem już o tym… Nie tak dawno, bo 1 września - o wdzięczności za twardą politykę wobec naszych sąsiadów, która tylko w ten sposób realizowana pozwala na to, by te sojusze w stosunku do Polski jako partnera, mogły być dotrzymywane, w razie gdyby kiedyś przyszło także nam stanąć z bronią u nogi… To bardzo ważne zarówno w naszej polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej - nie tylko pamięć, ale twarda, realistyczna polityka rządu…” – powiedział do zgromadzonych Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (34).jpeg

 

W swoim przemówieniu Prezydent Miasta Przemyśla podziękował wszystkim zgromadzonym, młodzieży, radnym kolejnych kadencji oraz tym, którzy rokrocznie uczestniczą we wrześniowych uroczystościach. - Przez te wszystkie lata byliśmy i zaświadczamy o tym, że Przemyśl pamięta i zawsze będzie pamiętał... – podkreślił. Następnie wspomniał o naszych rodakach, którzy zostali wywiezieni na Sybir...

Jak podają źródła, milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy, a może nawet więcej wywiezionych ofiar, które tam, na nieludzkiej ziemi pozostały…  Dzisiaj, 17 września, czcimy tych, którzy stamtąd wrócili i jeszcze żyją, a także tych, którzy tam zostali i w kolejnych pokoleniach, jak mogą i na ile im pozwala tamtejszy ustrój i ustawodawstwo pielęgnują to, co bliskie naszej tradycji, historii i religii… Szczególny hołd i wdzięczność jesteśmy winni Wam żyjącym, ale pamiętamy również o tych, których nie ma, o których pamięć powoduje, że dziś jesteśmy tutaj…” – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla - Robert Choma.

 

fot. Agata Czereba (38).jpeg

 

Po odczytaniu Apelu Poległych, odegraniu hymnu sybiraków oraz obowiązkowej salwie honorowej przybyłe delegacje zapaliły znicze oraz złożyły przy pomniku kwiaty.

W rocznicowych obchodach obok licznie zgromadzonych mieszkańców miasta udział wzięli między innymi: członkowie Związku Sybiraków, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta na czele z Prezydentem Robertem Chomą, dowódcy służb mundurowych oraz przedstawiciele przemyskich instytucji i organizacji pozarządowych.

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-09-2018 20:01
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 18-09-2018 20:13