Co czytał da Vinci?

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład multimedialny Grażyny Niezgody pt. „Co czytał da Vinci? O księgach w Renesansie” w ramach cyklu „Najpiękniejsze księgi świata”. Wykład odbędzie się 19 września o godz. 17.00 w Czytelni Głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8.

Co czytal da Vinci.jpeg

Renesans, czas umysłów, złoty wiek dla sztuki i kultury zachodniej, czas Florencji, Rzymu, Wenecji, ale i ważnych dworów w małych ośrodkach: w Urbino czy Mantui. Wielcy humaniści tego okresu nieustannie pisali i czytali. Przeszukiwano biblioteki klasztorne – wsławił się tym na przykład Petrarka – a niektóre znaleziska ekscytowały wielu i zmieniały kierunki badań. Tłumaczono dzieła greckie na łacinę, księgi były przedmiotem pożądania, centrum zainteresowania ludzi Renesansu. Za przekazanie miastu Wenecja dwustu woluminów wspomniany już poeta Petrarka otrzymał pałac w użytkowanie i utrzymanie dla siebie, córki i zięcia.

Albrecht Dürer, Hans Holbein, Wit Stwosz, Antonello da Messina i inni tworzyli wizerunki pięknych, pełnych uroku pracowni i uczonych przy pracy: Erazma, św. Hieronima, św. Augustyna.

Co czytano w pałacach, gabinetach i komnatach alchemików? Co stało na półkach u Leonarda da Vinci, Michała Anioła i Niccolò Machiavellego? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo podczas wykładu znawczyni sztuki i bibliotekoznawczyni Grażyny Niezgody.

Monika Maziarz

Przemyska Biblioteka Publiczna

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 18-09-2018 15:51

Na skróty