12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka…” - Dziś mija 50. rocznica śmierci Ryszarda Siwca

Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, pisze w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu.(…)” - Napisał w liście do swojej żony Ryszard Siwiec. Swoje ostatnie słowa kreślił w pociągu wiozącym go do stolicy…

 

Tuż po tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, Służby Bezpieczeństwa przejęły ów list. Pani Marysia przeczytała go po 22 latach, wtedy bowiem dopiero dotarł do jej rąk…

 

800px-Ryszard_siwiec_stadion_X_lecia.jpeg

 

Dziś, 12 września 2018 roku mija 50 lat od śmierci tego niezwykle odważnego przemyślanina. Ryszard Siwiec zmarł w Szpitalu Praskim cztery dni po dokonaniu straszliwego, ale jakże heroicznego aktu samospalenia. Mimo, że bezpośrednich świadków tej tragedii można liczyć w dziesiątkach tysięcy osób, to przez całe lata komunistyczne władze wraz z przychylnymi im przedstawicielami ówczesnych mediów, skutecznie tuszowały prawdę o Ryszardzie Siwcu.

 

 

 

 

Przemyśl pamięta o bohaterze…

W rocznicę śmierci tego nieprzeciętnego księgowego, filozofa, żołnierza AK, a przede wszystkim niezłomnego obrońcy praw człowieka, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Grzegorz Hayder wraz z Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą i Naczelnikiem Kancelarii Prezydenta Arturem Komorowskim złożyli kwiaty przy tablicy umieszczonej na budynku przy ulicy Okrzei 2, w którym niegdyś mieszkał Ryszard Siwiec, a także zapalili znicze przy grobie Człowieka, dla którego więcej niż własne życie znaczyły słowa: „Niech prawda znaczy tylko prawdę…”

 

 

 

 

Ryszard Siwiec – urodził się 7 marca 1909 roku w Dębicy. Był absolwentem wydziału Filozofii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas wojny walczył jako żołnierz Armii Krajowej. Do Przemyśla przyjechał w 1936 roku. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej pracował w tutejszym Urzędzie Skarbowym, po wojnie został zatrudniony jako księgowy w Spółdzielczej Wytwórni Win. Przez lata działał w podziemiu pod pseudonimem „Jan Polak”. Na swojej prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki antykomunistyczne. Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w zebrany na dożynkach tłum ulotki z apelem protestacyjnym. Płonąc i nie pozwalając ugasić płomieni krzyczał: Protestuję! Cztery dni później (12 września 1968 roku) zmarł w Szpitalu Praskim w wyniku odniesionych poparzeń.

Siwiec został pochowany na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. Jego pogrzeb, był największym w historii naszego miasta.

 

fot. A_Czereba (7).jpeg

 

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Wikipedia / Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-09-2018 10:31
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-09-2018 10:44