21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Z dala od orkiestry” – pierwszy film inaugurujący 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego serdecznie zaprasza na projekcję wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego – laureata Paszportu Polityki, która odbędzie się 21 września br. roku o godzinie 18.00 w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego – wstęp za wejściówkami – odbiór w szatni PCKiN ZAMEK na Zamku Kazimierzowskim do 20 września (tel. 16 678 50 61 w. 28).

 

z-dala-od-orkiestry.jpeg

 

Reżyser – Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, „Kret”, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). Tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty.

 

Już podczas studiów, Zaleski za udział w konspiracji niepodległościowej został aresztowany przez władze carskie i osadzony w warszawskiej Cytadeli. Po uwolnieniu, w 1905 roku zagrożony kolejnymi represjami – opuścił kraj. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości aktywnie działał na rzecz krzewienia polskiej kultury oraz w polskiej sprawie na arenie międzynarodowej, gdy Ojczyzny nie było na mapach Europy. Był między innymi prezesem Towarzystwa Artystów Polskich, a także szefem Biura Prasowego Delegacji Polskiej na Konferencji Pokojowej w Wersalu. Współpracował z polskimi naukowcami – m.in Marią Skłodowską-Curie oraz ludźmi kultury.
W latach 40 XX wieku, dzięki jego zaangażowaniu, przy francuskich uniwersytetach wprowadzono lektoraty języka polskiego. Z jego inicjatywy powstało w Villard-de-Lans jedyne polskie liceum, działające oficjalnie w okupowanej Europie. Za swoją działalność został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie nadal kontynuował swoją misję edukacyjną, prowadząc tajne wykłady i odczyty w łaźniach obozowych. Po uwolnieniu wrócił do Francji, gdzie sprawował opiekę nad polskimi stypendystami oraz głosił ideę zjednoczonej Europy.

 

Rafael Lewandowski, opowiadając wielowątkową historię prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, posłużył się bogatym zbiorem materiałów historycznych, które wzbogacone zostały przez wzruszające wypowiedzi rodziny, przyjaciół oraz uczniów Zaleskiego.
Pokazowi filmu towarzyszyć będą: prelekcja historyka Dariusza Bożka, który przybliży zgromadzonym postać głównego bohatera filmu oraz rys historyczny jego czasów, a także wystawa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

 

Zwiastun filmu ►

 

 

Z dala od orkiestry - plakat.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 10-09-2018 14:10
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 11-09-2018 09:47