19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwsze aktywne przejście dla pieszych w Przemyślu już działa!

6 września br. przy ulicy Adama Mickiewicza w Przemyślu odbył się briefing prasowy Roberta Chomy, Prezydenta Miasta Przemyśla, któremu towarzyszyli jego zastępca – Grzegorz Hayder oraz prezes Zarządu Dróg Miejskich – Jacek Cielecki. Podczas spotkania zaprezentowano nowe, aktywne przejście dla pieszych ZEBRA.

 

 

Pomysł budowy aktywnego przejścia dla pieszych nieopodal skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Konarskiego wynikał głównie z chęci poprawy bezpieczeństwa i komfortu zarówno pieszych, jak i kierowców. W ostatnim czasie, w owym miejscu doszło do wielu niebezpiecznych zdarzeń i zaproponowane rozwiązanie z pewnością w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia zagrożenia wypadkami w tej części miasta.

 

przejście_6.jpeg

 

- Wspólnie z mieszkańcami Przemyśla chcielibyśmy zastanowić się, w których miejscach w naszym mieście pożądane byłoby zainstalowanie podobnych rozwiązań. Ja sam, już w tej chwili, na pewno mógłbym wskazać co najmniej dwie takie lokalizacje. Pierwsza dotyczy ulicy Św. Jana Nepomucena, a konkretnie miejsca, w którym wydarzyło się wiele tragicznych wypadków – również takich, w których ginęli piesi oraz druga, którą jest przejście znajdujące się na styku ulic Sanockiej i Wyb. Piłsudskiego (przy kładce). Owe przejście, dla wyjeżdżających z miasta jest widoczne już z całkiem dużej odległości, natomiast wszyscy kierowcy wyłaniający się z łuku od strony Sanockiej, niestety bardzo często nie zachowują odpowiedniej prędkości, w związku z czym zauważają je stosunkowo późno, a co za tym idzie - narażają na ogromne niebezpieczeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię. – powiedział podczas spotkania Robert Choma, Prezydent Miasta Przemyśla.

 

przejście_7.jpeg

 

Zebra na ul. Mickiewicza, jest inteligentnym systemem bezpiecznego przejścia dla pieszych, informującym kierowcę nie tylko o osobach poruszających się na przejściu, ale także o tych, które dopiero się do niego zbliżają. Zebra posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, punktowe elementy odblaskowe i lampy wczesnego ostrzegania, które zostały umieszczone nad znakiem D-6. Warto zauważyć, iż zebra ma wbudowany system identyfikacji pieszego, który automatycznie aktywuje do świecenia elementy bezpiecznego przejścia. Sam sygnał ostrzegawczy emitowany jest tak długo, dopóki pieszy nie opuści przejścia. Dzięki niemu kierowca zwraca większą uwagę na to, co dzieje się na „zebrze”, ponieważ sygnały świetlne nie są aktywne przez cały czas, a informują o ruchu pieszych tylko wówczas, kiedy zachodzi taka konieczność. Ponadto samo przejście zostało wymalowane na jaskrawym, czerwonym tle, co znacznie zwiększyło jego widoczność.

 

- Tak naprawdę, chcielibyśmy przede wszystkim zapytać mieszkańców, czy to konkretne przejście zdaje egzamin. Chcemy bowiem rozważyć, czy takie aktywne przejścia dla pieszych nie są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich miejsc zgłaszanych nam jako te, które są szczególnie niebezpieczne. W związku z powyższym czekamy na opinie kierowców, ale także – a może przede wszystkim pieszych, bo to przecież o ich bezpieczeństwo głównie nam chodzi. – dodał Grzegorz Hayder, Zastępca Prezydenta Miasta.

 

przejście_2.jpeg

 

Prezydent Hayder podkreślił, iż wszelkie opinie, uwagi i sygnały dotyczące funkcjonowania i zasadności aktywnego przejścia dla pieszych znajdującego się na ul. Mickiewicza, można zgłaszać osobiście w Urzędzie Miejskim lub za pomocą nowej mobilnej aplikacji miejskiej, którą każdy może bezpłatnie ściągnąć na swój telefon – wystarczy, że kliknie ► TUTAJ.

 

przejście_9.jpeg

 

Do głównych zalet aktywnego przejścia dla pieszych ZEBRA należą:

Wbudowany inteligentny system identyfikacji pieszych, który ostrzega kierowcę o zbliżaniu się pieszego do przejścia, synchronizacja oznakowania pionowego (lampa LED pod znakiem D-6) oraz poziomego (aktywne punktowe elementy odblaskowe z sześcioma światłami LED), elastyczność zastosowania aktywnego przejścia dla pieszych w różnych miejscach, np. przed rondem, skrzyżowaniem lub przejazdem kolejowym.

 

 

Koszt przedsięwzięcia: 41.990 zł brutto.

 

 

 

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Witold Wołczyk

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-09-2018 12:17
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-09-2018 08:09