8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Minister Kultury chce współprowadzić przemyskie Muzeum

Świetna wiadomość dla przemyskiego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i całej przemyskiej kultury - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce prowadzić wspólnie z Województwem Podkarpackim tę jedną z naszych najstarszych instytucji. 1 września w gmachu głównym MNZP  wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Piotr Pilch podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Na to wyjątkowe spotkanie przybył również Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, historycznemu wydarzeniu przyglądał się także Arcybiskup Józef Michalik i inni znamienici goście: posłowie na Sejm RP: Krystyna Wróblewska, Anna Schmidt-Rodziewicz i Andrzej Matusiewicz, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, gospodarz Miasta Prezydent Robert Choma wraz z Zastępcami Grzegorzem Hayderem i Januszem Hamryszczakiem. 

List intencyjny mówi m.in. o „woli ścisłej współpracy w celu polepszenia warunków realizacji przez Muzeum zadań statutowych i zapewnienia warunków rozwoju Muzeum dla możliwie szerokiego upowszechnienia wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Ziemi Przemyskiej i jej znaczenia w dziejach Polski”.  Już za dwa lata Muzeum powstałe w oparciu o zbiory braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich i liczne dary mieszkańców Przemyśla oraz okolic, będzie obchodzić 110-lecie swojego powstania. Decyzja Ministerstwa jest podkreśleniem znaczenia tej zasłużonej instytucji dla kultury regionu i całej Polski. 

muzeum_10.jpeg

Dla Podkarpacia, Polski, Europy Środkowej i Wschodniej jest to wydarzenie bardzo ważne. Rząd Rzeczypospolitej przy wsparciu parlamentu wzmacniają i zasilają wyjątkowe miejsca. Podkreślają, jak wielkie zasługi miała ziemia przemyska dla dziedzictwa naszej Ojczyzny i cywilizacji europejskiej — powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który o wsparcie dla muzeum zabiegał od wielu lat.

Prof. Piotr Gliński miał dla uczestników spotkania, a szczególnie dla samorządu Przemyśla i samorządów Ziemi Przemyskiej jeszcze jedną niespodziankę -  W 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości mogę także powiedzieć, że najprawdopodobniej uda się wpisać twierdzę przemyską na listę Pomników historii.

 

 

Publikacja: Witold Wołczyk

zdjęcia: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

film: TVPodkarpacka

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-09-2018 21:32