9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rocznica porozumień siepniowych i powstania NSZZ Solidarność

Zawarte w sierpniu i we wrześniu 1980 roku w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu - Zdroju i Hucie Katowice porozumienia otworzyły drogę do powstania NSZZ "Solidarność". Co roku data 31 sierpnia jest okazją do przypomnienia tych wydarzeń i ich znaczenia dla upadku komunizmu w Polsce. W 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych przemyska "Solidarność" zaprosiła działaczy Regionu Ziemia Przemyska, a także licznych gości na obchody odbywające się w Kościele Św. Trójcy oraz przy tablicy znajdującej się na Kamiennym Moście.

W obchodach obok Zarządu oraz działaczy Regionu Ziemia Przemyska z Przewodniczącym Szymonem Wawrzyszko na czele, udział wzięli m.in.: Wicemarszałek Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma z Zastępcami Grzegorzem Hayderem i Januszem Hamryszczakiem, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Łoziński i Janusz Zapotocki, Radni Rady Miejskiej oraz Wicestarosta Przemyski Marek Kudła. Odczytane zostały listy skierowane do uczestników przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Posłów na Sejm RP Annę Schmidt - Rodziewicz i Andrzeja Matusiewicza.

Uroczysta rocznicowa Msza Święta odbyła się w Kościele Św. Trójcy, a po niej delegacje złożyły kwiaty przed tablicą Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ "Solidarność" - która umieszczona została w murze opactwa Benedyktynek w pierwszą rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana. Po przemarszu druga część uroczystości odbyła się na kamiennym Moście, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pierwszą siedzibę NSZZ "Solidarność" Regionu Ziemia Przemyska.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 31-08-2018 13:50
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 31-08-2018 14:04