16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Marszałek Piłsudski wrócił na róg Mostowej i Wodnej. Zupełnie odnowiony pomnik prezentuje się znakomicie [ZDJ ĘCIA]

Dziś, tj. w piątek, 24 sierpnia br. w Przemyślu zakończono prace restauracyjne przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo wcześniejszych dyskusji na temat umiejscowienia pomnika Marszałka, nie dokonano zmian w jego lokalizacji. Znajduje się on nadal u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej, lecz choć pozostał w tym samym miejscu - zupełnie zmienił się jego wygląd…

 

Doskonale znane wszystkim mieszkańcom naszego miasta popiersie, zyskało nowy, wyższy postument, a plac, na którym stoi pomnik został rozbudowany, przybierając ostatecznie kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Całość prac oszacowano na ponad 80 tys. zł.

 

fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

 

 

W tym samym dniu, w którym odsłonięto pomnik Marszałka Piłsudskiego, rozpoczęły się pierwsze prace remontowo-konserwatorskie przy Pomniku Orląt Przemyskich. W najbliższym czasie przy pomniku wykonany zostanie szereg prac mających na celu remont i konserwację zarówno elementów kamiennych, jak i metalowych: liter z brązu, figur orła i młodzieńca oraz zniczy.

Wszelkie prace przy Pomniku Orląt Przemyskich z całą pewnością zostaną zakończone jeszcze przed październikowo-listopadowymi uroczystościami z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

 

Prace remontowe i konserwatorskie przy Pomniku Orląt Przemyskich w 2018 r. są realizowane ze środków własnych IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz środków własnych Gminy Miejskiej Przemyśl.

 

zaproszenie-1.jpegzaproszenie-2.jpeg

 

    

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba                                                                                                     

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-08-2018 12:23
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-08-2018 15:07