15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

V Edycja Wielokulturowego Festiwalu Galicja w Przemyślu

Dziś o godzinie 14.00 w Lwowskiej Bibliotece Naukowej im. Stefanyka polsko-ukraińską sesją naukową rozpoczyna się „V Edycja Wielokulturowego Festiwalu Galicja”. Impreza o charakterze międzynarodowym na dobre wpisała się już w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu. Przemyski program Festiwalu rozpocznie się w dniu 11 czerwca br. o godzinie 9.00 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej sesją popularno-naukową zatytułowaną „Galicyjskie spotkania”. Ponadto program dla Przemyśla przedstawia się następująco:

11 czerwca
11.30 – otwarcie wystawy fotograficznej Remigiusza Truchanowicza „Chasydzi inaczej …” - Przemyska Biblioteka Publiczna.(wystawa czynna od 11 do 23 czerwca)

18.00 – Otwarcie wystawy grafiki Władimira Bachtowa „Dialog z kamieniem” Galeria „Zamek”. (wystawa czynna od 11 do 25 czerwca)

14 czerwca
10.00 – spotkanie z cyklu „Religie i wyznania w Galicji” – chleb w tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej oraz międzynarodowy projekt „Narody świata przepisują Biblię” - Przemyska Biblioteka Publiczna.

15 czerwca
17.00 – otwarcie wystawy fotograficznej Macieja Jóźwiaka „Rumunia daleka a jednak bliska – wyprawy w Karpaty Rumuńskie część I” - Hotel Gromada. (wystawa czynna od 15 do 30 czerwca)

19.00 – spektakl teatru Spišské Divadlo „Edukacja Rity” - Sala Widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego.

16 czerwca
11.00 - Kiermasz Galicyjski – prezentacja rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski, Ukrainy, Węgier oraz Słowacji – przemyski Rynek.

15.00 – Wielki Mały Teatr – warsztaty lalkowe i teatralne dla dzieci, przedstawienie dla dzieci z udziałem dzieci „Kredens i jego mieszkańcy” w reżyserii Anny Polarusz-Andruszkiewicz – przemyski Rynek.

19.30 – koncert zespołu „Max Klezmer Bond” – Klub Niedźwiadek.

21.00 – „Taniec Ognia” spektakl w wykonaniu Teatru Żywego z Bielawy – przemyski Rynek

17 czerwca
15.00 - Wielki Mały Teatr – warsztaty lalkowe i teatralne dla dzieci, przedstawienie dla dzieci z udziałem dzieci „Kredens i jego mieszkańcy” w reżyserii Anny Polarusz-Andruszkiewicz – przemyski Rynek.

17.00 – „Najpiękniejsze serenady” koncert w wykonaniu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pod kierownictwem Piotra Tarcholika – Kościół OO Franciszkanów.

20.00 – Koncert Galowy – Zespół „Zakopower” – Wzgórze Zamkowe.

18 czerwca
19.00 – monodram „Sarah Bernhardt” w wykonaniu Larysy Kadyrowej aktorki Teatru Dramatycznego w Kijowie – Klub Niedźwiadek.

22 czerwca
19.00 – koncert Oleny Leonenko „Noc z Wertyńskim” – Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego.
24 czerwca
16.00 – koncert zespołu „Esztenás” z Węgier – Wzgórze Zamkowe.

26 czerwca
19.00 – spektakl „Geniale Frau Zapolska” w wykonaniu Niny Repetowskiej aktorki Teatru Faktu z Krakowa – Klub Niedźwiadek.

     Ponadto Festiwal Galicja zawita do: Krakowa, Leżajska, Krasiczyna, Birczy, Dubiecka, Tyrawy Wołoskiej, Zarzecza.
    Oto co o festiwalu mówi Organizator – Fundacja Dziedzictwo heritage im. Chone Shmeruka: „Wielokulturowy Festiwal „Galicja” to wydźwięk tęsknoty do przeszłości, do ludzi którzy tworzyli kulturę dnia codziennego, do narodów zamieszkujących na przestrzeni wieków tę ziemię.
Nasza idea budowania więzi kulturowych w dobie jednoczącej się Europy została niezwykle ciepło przyjęta przez artystów wielu krajów. Swój udział w festiwalu zadeklarowali twórcy z Austrii, Czech, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy
i Węgier.
Celem Festiwalu jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kultura mniejszości narodowych. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, zaktywizować współpracę przygranicznych ośrodków kultury, uwypuklić międzynarodowe znaczenie regionu podkarpackiego.
Wystawy malarstwa i sztuki, koncerty muzyczne, występy teatralne, pokazy filmów, wykłady i odczyty, prezentacje rękodzieła artystycznego, kuchni – oto niektóre z dziedzin kulturalnych, w których każdy znajdzie interesujący go temat.
Rozwijanie i wspieranie kultury regionalnej, kształtowanie postaw tolerancji w stosunkach międzyludzkich oto nasz cel, cel zjednoczonej Europy”.


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGGalicja

Opublikował:  | Data publikacji: 08-06-2007 10:15
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:50