10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Stowarzyszenie Róża Wiatrów przywraca do życia Przemyską Przystań Wodną

Stowarzyszenie Róża Wiatrów działa w Przemyślu od 2014 roku. Propaguje ono żeglarstwo wśród mieszkańców Przemyśla, a głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież, która poznaje tajniki tego pięknego sportu na śródlądziu i morzu. Rokrocznie ponad 200 dzieci wyjeżdża na niebieskie szkoły, rejsy pełnomorskie i szkolenia żeglarskie.

 

Róża Wiatrów (6).jpegCo roku stowarzyszenie podnosi sobie poprzeczkę w działaniu. Tym razem postanowili przywrócić do życia Przemyską Przystań Wodną. I choć nie jest w najlepszym stanie i wymaga kapitalnego remontu, żeglarze chcą, aby nadal służyła mieszkańcom i tak jak przed laty mogły z niej korzystać dzieci i młodzież – między innymi podczas nieodpłatnych zajęć żeglarskich, które prowadzi stowarzyszenie.

Całość została podzielona na kilka etapów działania. Pierwszy z nich, to odczyszczenie całego terenu który się już rozpoczął, następnie rozpoczną się prace nad przywróceniem funkcjonalności budynku, który wymaga naprawy elewacji, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłączenia mediów, a także wykonania kapitalnego remontu całego wnętrza.

Ostatni etap to naprawa utwardzonego zejścia do wody z łagodnym wejściem do rzeki San, które umożliwi mieszkańcom łatwe wyjmowanie sprzętu pływającego, jak: pontony, kajaki i temu podobne...

 

Róża Wiatrów (5p).jpeg

 

Stowarzyszenie Róża Wiatrów prosi o pomoc mieszkańców nadsańskiego grodu...

Każda, nawet najmniejsza będzie mile widziana i przyspieszy zakończenie prac przywrócenia Przemyskiej Przystani Wodnej do życia. Stowarzyszenie utworzyło zbiórkę publiczną. Na ► https://pomagam.pl/rip5gkpe - można dokonać dowolnej wpłaty. Wystarczy kliknąć w link.

 

Róża Wiatrów (4).jpeg

 
„W miesiącu czerwcu nasze stowarzyszenie otrzymało propozycję od Polskiego Związku Żeglarskiego przystąpienia do Ogólnopolskiego Programu POLSAILING, który ma na celu popularyzację żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży w klasie Optimist. Niestety głównym wymaganiem żeby Przemyśl mógł być dziewiątym miastem w Polsce biorącym udział w programie było posiadanie magazynu na przechowywanie łódek szkoleniowych Optimist, sali wykładowej oraz szatni z sanitariatami dla dzieci. Mamy nadzieję, że zdążymy do przyszłego sezonu żeglarskiego z remontem przystani i będziemy mogli sprostać wymaganiom Polskiego Związku Żeglarskiego z którym pozostajemy w ciągłym kontakcie. Oczywiście nie zmienia to naszego działania i realizujemy swój własny projekt bezpłatnych zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży w ramach Przemyskiej Akademii Żeglarskiej.” – mówi kpt. Jacek Podwyszyński.
 

Róża Wiatrów (1).jpeg

 

Stowarzyszenie Róża Wiatrów jako nieliczne w Polsce, a jedyne na Podkarpaciu posiada licencję szkoleniową śródlądową oraz morską Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich International Sailing Schools Association w szkoleniu żeglarskim, motorowodnym oraz radiooperatora jednostek morskich SRC. Obecnie szkoli na uprawnienia żeglarskie śródlądowe oraz morskie Polskiego Związku Żeglarskiego, motorowodne Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA.

 

Róża Wiatrów (3).jpeg

 

Róża Wiatrów (7).jpeg

 

 

publikacja: Agata Czereba

zdjęcia: Jacek Podwyszyński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-08-2018 10:17
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-08-2018 10:40