18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Przemyślu powstaje Muzeum Ratownictwa

06 sierpnia br. w obecności Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy,  jego Zastępca Grzegorz Hayder podpisał z przedstawicielem Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie umowę użyczenia nieruchomości mieszczącej się przy ul. Słowackiego 85, w której niegdyś usytuowane były garaże oraz kotłownia byłego szpitala wojskowego.

 

Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez Zastępcę Prezydenta Miasta Grzegorza Haydera od maja tego roku. Pierwotnie o możliwości utworzenia takiego muzeum Grzegorz Hayder rozmawiał z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, a następnie z bezpośrednio zainteresowanymi. Strony dość szybko wypracowały porozumienie pozwalające na utworzenie w Nadsańskim Grodzie Muzeum Ratownictwa, które powstanie w oparciu o dorobek i doświadczenie Stowarzyszenia OSP „Muzeum Ratownictwa”.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Projekt przeniesienia Muzeum Ratownictwa z Krakowa do Przemyśla wziął się przede wszystkim stąd, że nie mieliśmy w Krakowie takiego dużego obiektu, w którym moglibyśmy pokazać to czym dysponujemy, a warto zaznaczyć, iż nasze Muzeum posiada w swoich zbiorach duże eksponaty – głównie pojazdy ratownicze – służące niegdyś w pogotowiu, jak i straży pożarnej, a także takie, które swego czasu wykorzystywane były przez służby lotnicze (…)” – powiedział Łukasz Pieniążek Prezes OSP Muzeum Ratownictwa.

 

muzeumratownictwa 2.jpeg

 

„Miejsce, w którym będzie znajdować się Muzeum znakomicie komponuje się z naszymi ideami… Większość naszych eksponatów świetnie wpisuje się w niezwykle klimatyczny obiekt po szpitalu jeszcze z czasów, kiedy mieściły się tam koszary austriackie, w którym zachował się także klimat czasu PRL-u, z którego przecież pochodzi większość naszych pojazdów…” – dodał Łukasz Pieniążek.

 

W konsekwencji, już od jakiegoś czasu, przewożone są do Przemyśla pierwsze eksponaty. W sumie będzie ich blisko setka… Wśród nich znajdą się samochody o rozmaitym przeznaczeniu ratowniczym, pochodzące z różnych okresów. Spośród muzealnych „perełek” wymienić można m.in.: Nysę „R”, sanitarkę Fiat 125, Warszawę 223, a nawet kadłub helikoptera TOPR oraz samochody, które były wykorzystywane w zabezpieczaniu pielgrzymki Papieża Jana Pawła II (!).

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

Prezydent Miasta Przemyśla podziękował zaangażowanym w tę niezwykle interesującą inicjatywę, a także wyraził nadzieję na rychłe otwarcie obiektu dla zwiedzających:

 

„Mam  nadzieję, że już niedługo zarówno mieszkańcy naszego Miasta, jak i coraz liczniej odwiedzający je turyści, będą mieli okazję podziwiać te wspaniałe, ratujące niejedno życie, pojazdy.”- powiedział Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla.

 

 

Otwarcie Muzeum Ratownictwa w Przemyślu wstępnie zaplanowano na jesień tego roku. O szczegółach dotyczących projektu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie.

 

muzeumratownictwa 3.jpeg

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Agata Czereba / Muzeum Ratownictwa w Krakowie na Facebooku

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-08-2018 13:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-08-2018 07:40