17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Na przemyskim Rynku trwa Wielka Akcja Poboru Krwi z okazji 100-lecia Garnizonu Przemyśl! [ZDJĘCIA]

„Żołnierski Dar” przypomina – Twoja krew może uratować komuś życie… Zapraszamy!

 

fot. A_Czereba (4).jpeg

 

Dziś rano (1 bm.) przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Przemyślu zaparkował „krwiobus”. Przybył on do nas wraz z wykwalifikowaną załogą na zaproszenie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich i działającego przy nim Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Żołnierski Dar”. To już drugie takie przedsięwzięcie zorganizowane z myślą o mieszkańcach naszego miasta. Jednak „Żołnierski Dar” przeprowadza podobne akcje kilka razy w roku, wówczas krew oddają żołnierze z przemyskiej jednostki.

 

fot. A_Czereba (1).jpeg

 

Jednym z pierwszych, którzy zgłosili się, by oddać krew był Dariusz Łapa - Sekretarz Miasta Przemyśla. Już wiele lat temu myślał o tym, że chciałby zostać krwiodawcą – dziś zrobił ku temu pierwszy krok:

W tym szczególnym dniu 74. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, gdzie nasi przodkowie przelewali krew w dosłownym tego słowa znaczeniu, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju postanowiłem w inny sposób uczcić to wydarzenie... Oddając krew dla potrzebujących w symboliczny sposób nawiązałem do mojego hasła: „Dawniej oni za nas, teraz ja dla innych” – powiedział Dariusz Łapa - Sekretarz Miasta Przemyśla.

 

 

 

 

Krew jest potrzebna codziennie, jednak w czasie wakacji zapotrzebowanie na ten bezcenny lek gwałtownie wzrasta. Na szczęście wielu z nas pamięta o tym, że oddając krew ratujemy życie i sprawiamy, że dzięki takiej decyzji, ktoś będzie mógł powrócić do zdrowia... Wielka Akcja Poboru Krwi trwała do godziny 12.30. W tym czasie krew oddało 85 przemyślan - 43 osoby w krwiobusie znajdującym się w Rynku oraz 42 osoby w przychodni na ul. Sportowej. Każda z tych osób oddała po 450 ml krwi.

 

 

 

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 01-08-2018 12:26
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 01-08-2018 14:15