13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Maturzyści z „Morawy” - rocznik 1961 – ufundowali i odsłonili tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta [GALERIA ZDJĘĆ]

W piątek, 29 czerwca odsłonięto tablicę upamiętniającą Przemyskie Orlęta – uczniów gimnazjum na Zasaniu, a także siedzibę gimnazjum, a do 1968 roku również siedzibę II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele XX. Salezjanów.

 

fot_Agata_Czereba (6).jpeg

 

Tablicę ufundowaną przez absolwentów „Morawy” – rocznik 1961 umieszczono na budynku Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Piotra Skargi 7/1. W owym obiekcie mieściło się niegdyś gimnazjum, a potem II Liceum Ogólnokształcące.

 

fot_Agata_Czereba (13).jpeg

 

W uroczystości, obok inicjatorów i organizatorów wydarzenia – Absolwentów II LO rocznik 1961 udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla – Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej  - Bogusław Zaleszczyk, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego – Mariusz Zamirski, Prezes PARR S.A. – Kamil Niklewicz, a także inni przedstawiciele instytucji i spółek miejskich oraz przemyska młodzież.

 

fot_Agata_Czereba (21).jpeg

 

Podczas przemówienia Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Matusiewicz przypomniał, iż piątkowa uroczystość idealnie wpisuje się w rok jubileuszowy – rok, w którym obchodzimy stulecie niepodległości Polski.

 

fot_Agata_Czereba (24).jpeg

 

„Jak wszyscy doskonale wiemy, tu także walczono. Walki toczyły się nie tylko o niepodległość, ale także o Polskość tego miasta... To właśnie przemyscy harcerze - a warto dodać, że większość z nich to byli ci, którzy w marcu 1918 roku założyli Harcerski Klub Sportowy ”Czuwaj” - gdy w końcu przyszło im walczyć o wolną Polskę, stanęli w pierwszym szeregu. Wszyscy tutaj wymienieni – Artwiński, Kędzierscy, Durkacz, Różycki, Osostowicz, ale także Ci, których nie ma na tej tablicy – Kramarz czy Zaleszczyk oraz ich bezimienni koledzy, którzy zginęli w walkach w Niżankowicach (...)– powiedział Andrzej Matusiewicz.

 

fot_Agata_Czereba (27).jpeg

 

Poseł Andrzej Matusiewicz podkreślił, jak niezwykle istotna jest edukacja młodzieży oraz podtrzymywanie w niej pamięci historycznej, której jak dodał - nigdy nie jest za dużo. Zwłaszcza, że jest jeszcze wiele do zrobienia w ramach polityki historycznej państwa, która w przeszłości była bardzo mocno zaniedbana i dopiero w ostatnim czasie nastąpiło jej odrodzenie (...).

 

fot_Agata_Czereba (36).jpeg

 

Zastępca Prezydenta Miasta – Grzegorz Hayder odwołał się do obchodzonego w tym dniu święta dwóch apostołów - męczenników Piotra i Pawła: Święty Augustyn w dzisiejszej godzinie czytań mówił, że to jest dzień męczeństwa świętych Piotra i Pawła. I dzisiaj spotykamy się, by uczcić naszych własnych męczenników, którzy w dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli, ojczyznę ustrzegli. Na koniec przypadł im uroczysty wieniec chwały... Cześć ich pamięci.” – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta.

 

fot_Agata_Czereba (49).jpeg

 

Inicjatorem i głównym sponsorem tablicy jest pan Mieczysław Drozd – absolwent „Morawy”, maturzysta z 1961 roku. Podkreślił on jednak, że bez zaangażowania i pomocy wielu osób – w tym jego szkolnych koleżanek i kolegów, a także prezesa PARR S.A. – Kamila Niklewicza odsłonięcie tej jakże ważnej pamiątki nie byłoby możliwe.

 

fot_Agata_Czereba (10).jpeg

 

Piątkową uroczystość poprowadziła jedna z jej organizatorek - Anna Hayder, będąca jednocześnie głównym i nieocenionym „motorem” całego przedsięwzięcia. Odsłonięciu i poświęceniu tablicy towarzyszyły poczty sztandarowe, a całe wydarzenie uświetnił występ przemyskiej poetki Teresy Paryny, która wyrecytowała przygotowane specjalnie na tę okazję wiersze swojego autorstwa.

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-06-2018 14:27
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 02-07-2018 07:57