12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mocny przemyski akcent podczas IX Kongresu Regionów

Przemyśl na drugim miejscu w rankingu „Miast Atrakcyjnych dla Biznesu”. Robert Choma w pierwszej dziesiątce w rankingu „Najlepszych Prezydentów Miast”.

 

 

We Wrocławiu trwa właśnie drugi dzień spotkań w ramach IX Kongresu Regionów. Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska jest miejscem debaty o najistotniejszych wyzwaniach gospodarczych nie tylko dla Polski, ale i dla Europy.

W środę, 27 czerwca br. rozpoczęła się już dziewiąta edycja organizowanego przez Ringier Axel Springer Polska przedsięwzięcia, które jest największym i najważniejszym w roku spotkaniem przedstawicieli samorządów, biznesu oraz organizacji pozarządowych.

 

Podczas dwudniowego 9. Kongresu Regionów zaproszeni nań goście, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele wielu europejskich miast, a także osoby, które na co dzień są mocno zaangażowane w szeroko rozumiany rozwój lokalnych społeczności, będą wypowiadać się podczas licznych paneli tematycznych, które skupione są głównie wokół pięciu newralgicznych zagadnień: „Eko – miasta”, „Przyjaznej przestrzeni", „Nowych form finansowania zadań samorządowych”, „Cyfryzacji – zawsze w kontakcie” oraz „Mobilności na żądanie”. Tegoroczne spotkanie, podobnie jak wcześniejsze jego edycje stwarza okazję do poznawania nowych metod, które znakomicie sprawdzają się w miastach i regionach Europy.

 

W Kongresie bierze udział przeszło 80 panelistów i ponad 1000 gości z Polski i ze świata.

 

Kongres Regionów.jpeg

 

Integralną, żeby nie powiedzieć – kluczową częścią dorocznej imprezy jest uroczysta Gala, podczas której wręczane są nagrody dla gospodarzy gmin, które zwyciężyły w rankingach: Miasto Przyjazne dla Biznesu oraz Najbardziej Innowacyjne Miasto.

Podczas wydarzenia wyłoniono także laureatów organizowanego przez tygodnik „Newsweek” rankingu najlepszych Prezydentów Miast.

 

 

Wolne Królewskie Miasto Przemyśl w rankingu „Miasto Przyjazne dla Biznesu” organizowanym przez dwutygodnik FORBES znalazło się na drugim miejscu, natomiast Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma zajął 7. miejsce w rankingu „Najlepszych Prezydentów Miast” tygodnika NEWSWEEK POLSKA (ex aequo z Prezydentami: Hanną Zdanowską (Łódź) oraz Wojciechem Szczurkiem (Gdynia)).

Nadsański gród we Wrocławiu reprezentuje Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Hayder. To właśnie on miał zaszczyt odbierać podczas wieczornej Gali te dwa niezwykle ważne dla Przemyśla wyróżnienia.

 

 
 

 

► Jak powstał ranking „Miasta Przyjazne dla Biznesu”?

Forbes podzielił miasta (oraz gminy) na cztery kategorie związane bezpośrednio z liczbą mieszkańców:

  • miasta powyżej 300 tys. mieszkańców
  • miasta z liczbą 150-299 tys. mieszkańców
  • miasta (lub gminy) 50-149 tys. mieszkańców
  • oraz te, w których żyje mniej niż 50 tys. mieszkańców

 

 

Redakcja wzięła pod uwagę liczbę rejestracji nowych przedsiębiorstw w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w latach 2015, 2016 i 2017 (dane dostarczył im COIG). Twórcy konkursu od uzyskanej liczby odjęli wszystkie upadłości i wykreślenia z KRS, które zostały w tym okresie dokonane. W ten sposób powstały dane mówiące o tym ile przedsiębiorstw przybyło na danym terenie.

Ostatecznie o kolejności w rankingu decydowała liczba nowych firm (netto) po przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

 

W owym rankingu, w kategorii "Miasta i Gminy od 50 do 149 tys. mieszkańców" miejsce pierwsze zajęła gmina Piaseczno (81207 mieszkańców). Na drugim miejscu uplasował się Przemyśl, a za nim znalazły między innymi:  Zielona Góra, Tychy, Pruszków, Biała Podlaska, Świdnica, Legnica oraz Wieliczka.

 

Kongres Regionów (2).jpeg

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Grzegorz Hayder

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-06-2018 12:41
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 28-06-2018 15:00