19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

65-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu

W ubiegłym roku przypadła 65. rocznica istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Z przyczyn niezależnych od kierownictwa PBW nie udało się dotychczas uczcić urodzin szacownej Jubilatki. Jednak mimo wszystko zadbano o to, aby tak ważna karta z historii biblioteki nie przeszła bez echa…

 

W konsekwencji uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się 14 czerwca 2018 r. Było to wielkie święto nie tylko obecnych i emerytowanych pracowników biblioteki, ale również całego środowiska oświatowego miasta Przemyśla oraz województwa podkarpackiego.

 

Wśród gości przybyłych na spotkanie, znaleźli się między innymi: Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla, Robert Bal i Janusz Zapotocki – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, ks. Mieczysław Rusin – Proboszcz   Parafii Archikatedralnej w Przemyślu p.w. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP, ks. prof. dr hab. Stanisław HaręzgaMarek Kudła – Wicestarosta Przemyski oraz Andrzej Huk – Wójt Gminy Przemyśl.

 

PBW fot_A_Czereba (2).jpeg

 

Spotkanie otworzyła przemówieniem okolicznościowym Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu. Następnie zabrali głos nasi honorowi goście. Gratulacjom nie było końca… Zostały również odczytane pisma nadesłane od tych, którzy z ważnych przyczyn służbowych nie mogli przybyć na uroczystość. Pamiętali o nas m.in: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Andrzej Matusiewicz – Poseł RP, Wojciech Bakun – Poseł na Sejm RP, Anna Żarów– Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Halina Róg – Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność  Pracowników Oświaty i Wychowania w było okazją do przypomnienia historii PBW w Przemyślu oraz zaprezentowania jej dorobku. Zebrani obejrzeli reportaż filmowy ukazujący dzieje biblioteki. Zostały w nim przywołane te karty z przeszłości placówki, które stworzyły fundamenty do kreślenia planów na przyszłość. Przywołano w nim również nazwiska osób, które miały znaczący wpływ na współczesny kształt Jubilatki.

 

Głównym punktem programu była konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom czytelnictwa dzieci i młodzieży szkolnej. Wiedzą i doświadczeniem z tego zakresu, jako pierwszy, podzielił się z uczestnikami Paweł Pienkiewicz z AKME SZKOLENIA w Gliwicach – psycholog, trener warsztatu, treningu interpersonalnego, terapeuta systemowy i rodzinny, logoterapeuta, a także certyfikowany coach. Wygłosił referat zatytułowany Czy rówieśnicy naprawdę mogą być ważniejsi od rodziców a tablety od książek? Następnie wykład na temat Rozwijanie kontaktów dziecka z literaturą (elementy teorii i praktyki) przedstawiła dr hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego – Alicja Ungeheuer – Gołąb. Oba niezwykle interesujące wykłady spotkały się z wielkim uznaniem ze strony słuchaczy, którzy po ich zakończeniu podkreślali profesjonalizm prowadzących. Byli pod wrażeniem ich zaangażowania, entuzjazmu i osobowości.

 

  fot. Agata Czereba

 

Uroczystość uświetnił solowy recital gitarowy dra hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczyciela Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu – Leszka Suszyckiego. Ogrom niezapomnianych wrażeń dostarczył nam koncert muzyki europejskiej: węgierskiej i hiszpańskiej okresu klasycznego, późnoromantycznego oraz współczesnego (m.in. takich kompozytorów jak: Johann Kaspar Mertz, Fernando Sor, Stanley Myers). Wszystkich obecnych wprawił on w prawdziwie podniosły nastrój. Dzięki temu nasze spotkanie miało bardziej uroczysty charakter.

Ponadto wystąpili również uczniowie z ZPSM w Przemyślu. Rozbrzmiewał ton akordeonu, pianina elektrycznego oraz poezji śpiewanej. Występujący młodzi artyści urzekli widownię kunsztem gry i wokalu. Po koncercie na najwyższym poziomie artystycznym, w wykonaniu utalentowanych uczniów, brawom nie było końca… a nawet były bisy.

Na zakończenie jubileuszu zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia wystawy towarzyszącej – ekspozycji prezentującej historię PBW w Przemyślu. Prezentowany był przekrój najważniejszych wydarzeń, inicjatyw, czy wydawnictw obrazujących pracę nauczycieli bibliotekarzy w promocji edukacji, kultury i sztuki.

 

 

Jubileusz 65 – lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu miał charakter niezwykły, podniosły, wręcz historyczny. Łączył w sobie kartę zapisaną wydarzeniami minionych dekad życia biblioteki z teraźniejszością. Był również chwilą zadumy, refleksji i wspomnień. Pozwolił wrócić do początków biblioteki oraz ludzi, którzy ją tworzyli…

 

 

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

 

Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego,

Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty,

Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla,

Jan Pączek – Starosta Przemyski.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Agnieszka Biedroń

Zdjęcia : Agata Czereba

Wideorelacja: TVPodkarpacka

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-06-2018 10:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-06-2018 11:01