19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Oleś DUO „SPIRIT OF NADIR” - jazzowy zawrót głowy w Klubie Piwnice - ZAPRASZAMY!

Centrum Kulturalne w Przemyślu znalazło się wśród instytucji kultury z całej Polski wybranych do projektu „Polski Jazz 360°”, którego organizatorem jest Fundacja „Polski Jazz”. Jednocześnie otrzymało logo „Jazzowy Dom Kultury”.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat objęło Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Jazz Forum – The European Jazz Magazine.

 

„Polski Jazz 360°” to program edukacyjno-koncertowy, którego celem jest promocja muzyki i kultury jazzowej. W ramach tej inicjatywy w całym kraju odbywają się koncerty artystów czołowej polskiej sceny jazzowej.

 

 

Pierwszy koncert w ramach projektu odbędzie się

w piątek, 29 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w Klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Będzie to OLEŚ DUO – Marcin i Bartłomiej.

*Bilety w cenie 20 zł.

 

 

oles_duo_przemysl_plakat_z.jpeg

 

 

Oleś DUO – „SPIRIT OF NADIR”

 

Marcin Oleś – kontrabas

Bartłomiej Oleś – perkusja

 

Duet braci Oleś to zjawisko istniejące na polskiej scenie muzycznej niemalże dekadę i systematycznie wymykające się próbom zaszufladkowania. Nie da się zaprzeczyć, że kontrabas i perkusja braci stanowią oś wymarzonej sekcji rytmicznej: świadczą o tym zachwyty krytyków i długa seria płyt nagrywanych ze światowej klasy gwiazdami jazzu i nie tylko. Równocześnie jednak pod własnym szyldem Oleś DUO od wielu lat prowadzą poszukiwania brzmień równie wysmakowanych, co niepospolitych. Ich duet – wyłącznie na kontrabas i perkusję – zachwyca przy tym zarówno bogactwem dźwięków, jak i rozległością tworzonych w ten sposób światów. Kompozycje Oleś DUO z trzech kolejnych albumów nawiązują do tradycji tak różnorodnych, jak muzyka współczesna („DUO”, 2008); jazz („ONE STEP FROM THE PAST”, 2016) i muzyka etniczna („SPIRIT OF NADIR”, 2017).

 

Najnowszy projekt duetu, „SPIRIT OF NADIR”, to opowieść o muzyce kulturowo odległej, położonej niemal na biegunie muzyki świata zachodniego, a zarazem ukazująca związek braci Oleś z kulturą wykonawczą zarówno muzyki arabskiej, jak i hinduskiej, gdzie częstokroć jednemu instrumentowi melodycznemu towarzyszy jeden instrument perkusyjny. Jest zatem „SPIRIT OF NADIR” swoistą podróżą duchową, opowieścią o świecie marzeń i wyobrażeń, tajemnic i fascynacji, pełnym barw niedostępnych nigdzie indziej. Projekt ten był dotąd prezentowany na żywo prapremierowo z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich oraz na festiwalu Singera w Warszawie.

 

oles_duo_przemysl_plakat_2018.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-06-2018 08:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-06-2018 08:37