0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Złoże Przemyśl obchodzi Jubileusz 60-lecia!

W 1958 roku wykonano pierwszy odwiert na złożu Przemyśl. To największe złoże gazu w Polsce, a najnowsze badania wskazują, że ten ważny dla gospodarki surowiec może być wydobywany w naszym regionie jeszcze przez kilka dekad. W jubileuszowym spotkaniu, które odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, z wicewojewodą podkarpackim Lucyną Podhalicz, członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotrem Pilchem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogusławem Zaleszczykiem, Prezydentem Miasta Robertem Chomą i jego Zastępcą Januszem Hamryszczakiem. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal.

Pierwotne zasoby wydobywalne złoża oszacowano na ok. 72 mld m3 gazu. W latach 70., w szczytowym okresie produkcji ze złoża pochodziła większość, bo aż ¾ surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi ok. 480 mln m3 rocznie – niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld m3 surowca.

– Gaz pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chcemy, aby tak pozostało w przyszłości – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA podczas uroczystości w Przemyślu.

Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać zasoby złoża. Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D. Zebrane dane wskazują, że w złożu Przemyśl może znajdować się dodatkowe 20 mld m3 gazu wyjaśnił Piotr Woźniak. Dodał, że badanie sejsmiczne 3D przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie – powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1283 km kw.

- Wszystkim Państwu dziękuję za trud codzienny i życzę kolejnych jubileuszy, dziękuję za wsparcie i to wszystko dobre co się wydarzyło i jeszcze się wydarzy dzięki temu złożu, które jest tak zasobne w gaz tutaj w Przemyślu i w okolicach – podziękował pracownikom przemyskiego złoża i kierownictwu PGNiG Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla.

 

 

Podczas uroczystości uczestnicy mogli zobaczyć wzruszający film opowiadający o początkach działalności złoża Przemyśl, a przede wszystkim o ludziach, którzy byli obecni przy jego powstawaniu i późniejszej działalności. Część z nich była również obecna na spotkaniu.

W kolejnych wykładach przybliżone zostały także bliższe i dalsze plany firmy. Rozwój własnego wydobycia - zarówno w kraju, jak i zagranicą - jest jednym z filarów strategii Grupy Kapitałowej PGNiG do 2022 r. Do tego czasu, w stosunku do 2017 r., produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40% - do 55 mln BOE (ekwiwalentu baryłek ropy naftowej). Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

źródło: PGNiG

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 22-06-2018 15:03