29 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyśl w pierwszej 10. najbardziej obywatelskich miast w Polsce

Spośród wszystkich mieszkańców miast na prawach powiatu, to mieszkańcy Sopotu są najbardziej zaangażowani społecznie. Tak wynika z rankingu Europolis – przygotowanego przez Fundację Schumana. W rankingu uwzględniono: otwarcie samorządów na obywateli, zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, bierną i czynną aktywność wyborczą, udział w organizacjach publicznych oraz rozpowszechnienie postaw obywatelskich. To pierwszy taki raport fundacji w historii, w którym na czele nie znalazła się stolica Polski (tym razem Warszawa zajęła 2. miejsce). W stawce wzięło udział 66 miast na prawach powiatu. Na samym końcu  znalazły się Siedlce i Świętochłowice. Przemyśl zajął w rankingu bardzo wysokie 9. miejsce.

 

mapka.jpeg

 

Jak podaje Portal Samorządowy: "Miejsca w pierwszej 10. zajęły przede wszystkim te miasta, które od wielu lat wspierają obywatelskie postawy wśród swoich mieszkańców. Polega to na wchodzeniu w interakcje, czyli częstego wykorzystywania instytucji konsultacji społecznych. Ponadto, są to miasta otwarte na inicjatywy uchwałodawcze a także wspierające organizacje pozarządowe. 

Warto zauważyć, że w czołówce poza Sopotem, znalazły się jeszcze dwa inne małe miasta: Dąbrowa Górnicza (miejsce 6.) i Przemyśl (miejsce 9.) W pierwszej z nich wysoki jest udział przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych w radzie miasta; w drugiej mocno rozpowszechnione są postawy obywatelskie i zarejestrowanych jest wiele stowarzyszeń".

 

Raport.jpeg

 

Na szarym końcu znalazło się wiele miast głównie z centralnej Polski: Kielce, Radom i Siedlce oraz z południa: Zabrze, Bytom i Sosnowiec.

W porównaniu z innymi miastami, wyżej wymienione charakteryzują zamknięte na obywateli władze, w wielu z nich mieszkańcy zwyczajnie nie mają inicjatywy uchwałodawczej. Nie wiadomo jednak, czy nawet gdyby ją posiadali, zechcieliby z niej korzystać... Z rankingu wynika jasno, iż mieszkańców tych miast głównie cechuje niska aktywność wyborcza, a organizacje pozarządowe, kluby czy koła, właściwie nie istnieją.

 

Niestety niezbyt dobrze dzieje się w miastach, które uplasowały się na końcu tabeli. W Świętochłowicach i Wałbrzychu mieszkańcy nie ufają policji, ani nawet sobie nawzajem… Są bardzo niechętni darowiznom, bez względu na to, czy są to darowizny na organizacje pożytku publicznego, czy na cele religijne. Mało tego – mieszkańcy owych miast bardzo niechętnie przekazują organizacjom nawet 1 procent z podatku PIT.

 

 

 

Zobacz ranking Fundacji Schumana dotyczący miast obywatelskich:

PDFEuropolis_2018_Miasta_obywatelskie.pdf

 

 

Przemyśl_fot_A_Czereba.jpeg

 

 

opr./fot.: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-06-2018 12:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 21-06-2018 12:56