-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Trzynaste Święto Fajki – Fajka Partnerska przeszło do historii… [FOTORELACJA]

Przemyślanie, turyści, fajkarze, fajczarze oraz wielbiciele palenia fajki z Polski i zza granicy – wszyscy w ostatnią niedzielę (17 czerwca br.) bawili się na przemyskim Rynku podczas tegorocznego Święta Fajki. Tym razem do wspólnego świętowania włączyli się także nasi przyjaciele z Niemiec i Węgier. Trzynaste Święto Fajki było bowiem nie tylko świętem rzemiosła, z którego Prastary Nadsański Gród słynie… Było ono także pretekstem do celebrowania dwóch ważnych dla naszego miasta jubileuszy - 25-lecia partnerstwa miast Przemyśl - Padeborn oraz 15 lat partnerstwa Przemyśla i Egeru. Wraz z przedstawicielami partnerskich miast przyjechali do nas niemieccy i węgierscy artyści oraz twórcy lokalnych przysmaków, którzy przez całą imprezę raczyli przemyślan swoimi pysznościami.

 

fot_G_Karnas_18948.jpeg

 

Podstawą przemyskiego Święta Fajki jest przywiązanie do tradycji. Także tej, dotyczącej stałych punktów programu, bez których to niezwykłe przedsięwzięcie to nie miałoby sensu. Jednym z takich punktów jest coroczna, wesoła, kolorowa i zupełnie niepowtarzalna Parada Fajczarzy, która wzorem lat ubiegłych również tym  razem przemaszerowała ulicami miasta. Uczestnicy barwnego korowodu wyruszyli z Rynku pod wieżę zegarową – siedzibę Muzeum Dzwonów i Fajek. Tam Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz z Burmistrzami Padeborn i Egeru, Zastępcami Prezydenta Miasta – Januszem Hamryszczakiem i Grzegorzem Hayderem oraz Piotrem Malikiem - prezydentem Przemyskiego Klubu Fajki uroczyście rozpalili wielką (pomnikową) fajkę.

 

fot_G_Karnas_19049.jpeg

 

Nieodłączną częścią fajowego wydarzenia jest Turniej Wolnego Palenia Fajki, który rokrocznie ściąga do Przemyśla z najodleglejszych zakątków naszego kraju oraz zza granicy wielbicieli szlachetnego, wolnego palenia fajki. Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Jurij Madorskij – przedstawiciel Kijowskiego Klubu Fajki.

 

fot_G_Karnas_19248.jpeg

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji nie tylko dla dorosłych uczestników niedzielnego wydarzenia. Mobilne laboratorium PGNiG, podobnie jak najprawdziwszy peruwiański Indianin zachwyciły naszych milusińskich. Były warsztaty garncarskie i wikliniarskie, występy dziecięcych zespołów: Nanhi Dunya z Indii, Zarzma z Gruzji oraz Kolorowych Dzieci z Wrocławia – uczestników projektu Brave Kids, Cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu oraz Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI.

Muzyczną propozycję dla wszystkich – bez względu na wiek stanowiły tym razem koncerty zespołów: YELLOW HORSE, LÁSZLÓ GONDA i ERNÖ BÁDER z Węgier oraz przybyłej do nas z niemieckiego Padeborn grupy RESET. Gwiazdą tegorocznej imprezy był KONIEC ŚWIATA, który mimo zmieniającej się jak w kalejdoskopie pogody, znakomicie zadbał o pogodę… ducha uczestników prawdziwie fajowej imprezy.

 

 

 

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Świętu Fajki jest wystawa fotografii "Paderborn i okolice" (czynna od 17.06. do 15.07.2018 r. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 ORGANIZATORZY:


Urząd Miejski w Przemyślu
Przemyski Klub Fajki
Stowarzyszenie dla Przemyśla REGIA CIVITAS

 

 

SPONSOR IMPREZY:

 

logo-top-barwy-narodowe.png

www.pgnig.pl 

 

 

 NASI PARTNERZY:

pckin-zamek.pngStowarzyszenie 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky`ego.jpeg Logo Muzeum.png pgk logo1.pngZUK logo.png

 


 

 

PATRONI MEDIALNI

 

 

Życie Podkarpackie

TVP 3

 Telewizja TOYA

Polskie Radio Rzeszów

 Radio ESKA

 TV Podkarpacka

 Portal przemyski

 

 

Przemyśl i 13.  Święto Fajki - Fajka Partnerska w ogólnopolskich mediach (od 9 minuty ;-):

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Grzegorz Karnas

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 19-06-2018 12:39
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 19-06-2018 13:29