10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Arcybiskup Adam Szal konsekrował kościół na osiedlu Kmiecie [ZDJĘCIA]

17 czerwca w Przemyślu odbyła się uroczystość konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maksymiliana Marii Kolbego (Parafia Kmiecie). Poświęcenia świątyni oraz konsekracji ołtarza dokonał Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski.

 

Do wspólnej modlitwy zaprosił proboszcz parafii i dziekan dekanatu Przemyśl II - ks. prał. Marian Koźma. Proboszcz opowiedział historię powstawania kościoła oraz wspomniał swoich poprzedników. Homilię wygłosił Arcybiskup Adam Szal. Po niej odbyły się obrzędy konsekracyjne: poświęcenie i namaszczenie świętymi olejami ścian kościoła oraz ołtarza, okadzenie, a następnie uroczyste przyozdobienie go w kwiaty, obrusy i świece.

 

fot. A_Czereba (5).jpeg

 

40 lat temu w 1979 roku w czasie Wielkiego Tygodnia zasiane zostało ziarenko. Właściwie minimalne ziarenko - patrząc z perspektywy świątyni, w której się znajdujemy. Tym małym ziarenkiem była stodoła, w której gromadzili się ludzie, by modlić się przed wystawionym tam Najświętszym Sakramentem. I to jest to ziarenko, które przez 40 lat rosło i rośnie nadal (…)  – mówił podczas homilii Abp. Adam Szal.

 

fot. A_Czereba (17).jpeg

 

Obok parafian uczestnikami tej podniosłej uroczystości byli m.in.: przemyscy duchowni, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Matusiewicz, przedstawiciele władz samorządowych - Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla – Janusz Hamryszczak oraz Grzegorz Hayder, a także Adam Łoziński – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

 

 

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

 

 

Dzieje parafii Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu.


Parafia została erygowana w 1980 roku, wydzielona z parafii pw. św. Józefa i parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ostrowie. W 1979 roku znaleziono miejsce nadające się pod budowę świątyni przy ulicy Grunwaldzkiej 68a. Na początku funkcję świątyni pełniła stojąca w tym miejscu stodoła. W budynku tym w dniu 7 kwietnia 1979 roku ksiądz Adam Michalski – ówczesny proboszcz, rozpoczął nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu. Ksiądz Biskup Tadeusz Błaszkiewicz odprawił pierwszą Mszę świętą w Niedzielę Palmową 1979 roku.
Na Wielkanoc Mszę świętą odprawił i procesję rezurekcyjną poprowadził J. E. Ks. Biskup Ignacy Tokarczuk.
Pierwszy proboszcz ks. Adam Michalski podjął się budowy świątyni według roboczych szkiców ks. Józefa Muchy. Prace rozpoczęto w nocy 8 na 9 czerwca 1979 roku, tak, że rano konstrukcja belkowa była już gotowa. Prace budowlane trwały w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.
W dniu 22 listopada 1979 roku z katedry przemyskiej wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej czczonej w parafii joko Królowa Polski. O godzinie 19,00 Ks. Biskup Stanisław Jakiel odprawił uroczystą Mszę świętą dziękczynną.
Obraz Matki Bożej namalował Pan Mendychowski, którego fundatorami są Państwo Teresa i Tadeusz Radochońscy. Obraz został poświęcony w Częstochowie na Jasnej Górze przez Ojca Świętego podczas pierwszej Jego pielgrzymki do Polski. Wystrój wnętrza świątyni został zaprojektowany i wykonany przez architekta Pana Macieja Kouczyńskiego. Drewniana świątynia miała kształt namiotu i służyła wiernym przez 20 lat i dzięki niej tworzyła się wspólnota parafialna na Kmieciach. (źródło: www.kmiecie.przemyska.pl)

 

fot. A_Czereba (29).jpeg

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-06-2018 12:29
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 18-06-2018 12:39