-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nie milknie „Pisk Białego Orła” – wyjątkowy, rocznicowy spektakl ponownie na scenie Zamku Kazimierzowskiego…

Wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Pisk Orła Białego” zagościł na scenie Zamku Kazimierzowskiego już po raz drugi. Stało się tak, ponieważ pierwszy występ utalentowanych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu został przyjęty entuzjastycznie, ale niestety nie wszyscy mogli ten spektakl wtedy obejrzeć. Drugie przedstawienie zgromadziło również ogromną liczbę widzów – głównie młodych, takich, do których adresowane było przede wszystkim.

 

Pisk fot. T_Beliński (2).jpegFabuła spektaklu osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

 

Pisk fot. T_Beliński (9).jpeg100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę – czyli sprawa bliska sercom wszystkich Polaków – zobowiązuje, a przedstawienie przygotowane przez nauczycielkę panią Dorotę Jamroz w znakomity sposób ilustruje to zagadnienie. Uczniowie z klas IIIB i VIA stanęli na wyżynach swoich aktorskich umiejętności. Było jak za pierwszym razem – patriotycznie, wzruszająco, świetnie. Takie oceny wystawiali wszyscy – starsi i ci najmłodsi, a jak wiadomo młodego widza nie da się zwieść ani oszukać, ponieważ dzieciom coś się podoba lub nie i na tym koniec.
 

Kolejny akord utworu pod tytułem „100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę” zagrany został na scenie Zamku Kazimierzowskiego. W najbliższym czasie pojawią się z pewnością kolejne tak, aby ten patriotyczny utwór wykonany został z należytym pietyzmem do końca roku. 

 

 

 

 

 

 


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-06-2018 09:08