29 lat Wolności. Rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych
W poniedziałek, 4 czerwca br. z okazji 29. rocznicy pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla wraz z Dariuszem Łapą – Sekretarzem Miasta udali się na Kamienny Most w Przemyślu. Tam, przy tablicy znajdującej się na budynku, w którym w latach 1980-1981 mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej NSZZ „Solidarność”, złożyli kwiaty na znak pamięci o wszystkich tych, którzy swoją długoletnią, heroiczną walką przyczynili się do upadku komunizmu w Polsce.
29 lat temu podczas pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, wyłoniono nowych posłów i senatorów. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją tegoż zwycięstwa był upadek komunizmu oraz przemiany polityczne, które ostatecznie nastąpiły nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Czerwcowe wybory przeprowadzono na zasadach ustalonych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybrano wówczas 100 senatorów i 460 posłów. Niewiele ponad trzy miesiące później – 12 września 1989 roku, Sejm prawie jednogłośnie wydał wotum zaufania dla niekomunistycznego rządu sformowanego przez Tadeusza Mazowieckiego.
tekst/zdjęcia: Agata Czereba
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-06-2018 15:59