20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

29 lat Wolności. Rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych

W poniedziałek, 4 czerwca br. z okazji 29. rocznicy pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla wraz z Dariuszem Łapą – Sekretarzem Miasta udali się na Kamienny Most w Przemyślu. Tam, przy tablicy znajdującej się na budynku, w którym w latach 1980-1981 mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej NSZZ „Solidarność”, złożyli kwiaty na znak pamięci o wszystkich tych, którzy swoją długoletnią, heroiczną walką przyczynili się do upadku komunizmu w Polsce.

 

04 czerwca - fot. A_Czereba (4).jpeg

 

29 lat temu podczas pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, wyłoniono nowych posłów i senatorów. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją tegoż zwycięstwa był upadek komunizmu oraz przemiany polityczne, które ostatecznie nastąpiły nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

Czerwcowe wybory przeprowadzono na zasadach ustalonych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybrano wówczas 100 senatorów i 460 posłów. Niewiele ponad trzy miesiące później – 12 września 1989 roku, Sejm prawie jednogłośnie wydał wotum zaufania dla niekomunistycznego rządu sformowanego przez Tadeusza Mazowieckiego.

 

04 czerwca - fot. A_Czereba (5).jpeg

 

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 04-06-2018 15:53
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-06-2018 15:59