29 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - Święto Straży Pożarnej w Przemyślu [ZDJĘCIA]

„Tyle samo powrotów, ile wyjazdów”, najczęściej właśnie to życzenie padało z ust gości zebranych na wielkim święcie tych, którzy każdego dnia narażają to co mają najcenniejsze – własne życie - dla ratowania mienia, dobytku, a nierzadko także życia drugiego człowieka.

 

22 maja br. na Placu Świętego Floriana w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji święta wszystkich Strażaków. Dzień Państwowej Straży Pożarnej tradycyjnie stanowi pretekst do wręczenia awansów i medali. Tak było i tym razem. Jednak wśród odznaczonych znaleźli się nie tylko strażacy. Brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczony został Grzegorz Hayder - Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, który podkreślił, iż owo wyróżnienie traktuje jako zachętę do dalszego wspierania przemyskiej Straży Pożarnej.

 

fot. A_Czereba (16).jpeg

 

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma w swoim przemówieniu zapewnił, że ciężka i ofiarna służba strażaków doceniana jest przez nas wszystkich nie tylko od święta.

 

„Z całego serca dziękujemy za profesjonalizm, trud i obecność w każdym czasie i każdym miejscu, z czego jesteśmy jako mieszkańcy miasta oraz samorząd bardzo dumni. Chciałbym Wam życzyć bezpiecznej służby, opieki Opatrzności i św. Floriana. Chciałbym też podziękować, że te wszystkie działania przekierowane na Straż Pożarną w Przemyślu nastąpiły…

...Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy o tym, że przysłowiowy strumień z węża strażackiego był kierowany w inne miejsca. I nie po to, by gasić pożary, ale bardziej, by podlewać to, co i tak już rosło.

Wreszcie doczekaliśmy się i tego, że w mieście Przemyślu, w naszej Jednostce, są poczynione nakłady inwestycyjne i zapowiedziane są kolejne. I… Czekamy na więcej, bo te zapowiedzi powinny być według mnie, ale i wielu z nas uzupełnione o zadanie, na które bardzo długo czekamy - Na powstanie w naszym mieście drugiej jednostki gaśniczo-ratowniczej. Teren, na której ma ona powstać, został już przekazany. Teraz, czekamy już tylko na realizację i wierzę, że ten wspomniany strumień będzie tutaj kierowany, by to zadanie dojrzewało i rosło. A ja zapewniam obu Komendantów, że jako samorząd będziemy czynić wszystko, by wspierać Państwa Parlamentarzystów i decydentów w tym, by i to zadanie można było zrealizować – z pożytkiem dla mieszkańców, w trosce o ich bezpieczeństwo, a także w trosce o nowe miejsca pracy (…)” – powiedział Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla.

 

fot. A_Czereba (7).jpeg

 

Podczas wtorkowych obchodów, przemyskim Strażakom oficjalnie przekazany został nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki Volvo. W tym dniu odbyło się także jego poświęcenie, dokonał go ks. proboszcz kapelan strażaków Archidiecezji Przemyskiej Mieczysław Rusin.

 

fot. A_Czereba (8).jpeg

 

Wśród obecnych na uroczystościach z okazji Święta Straży Pożarnej znaleźli się m.in.: Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz i Wojciech Bakun, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Miasta Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk, Radny RM Maciej Kamiński, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk oraz Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, a także dowódcy i przedstawiciele innych służb mundurowych na co dzień ściśle współpracujących z Jednostką Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

 

 

 

 

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 22-05-2018 17:55
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 22-05-2018 18:13