22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwsza literacka gra miejska w Przemyślu

16 maja 2018 r. nasze miasto na dwie godziny zamieniło się w planszę do gry zatytułowanej CSI : Przemyśl. Kryminalne zagadki.

 

Przemyską Grę Literacką, na Placu Niepodległości, rozpoczęła Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu wraz z Wojciechem Bakunem – Posłem na Sejm RP, Robertem Chomą – Prezydentem Miasta Przemyśla oraz Januszem Łukasiewiczem – Naczelnikiem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Na ich wspólnie wypowiedziane słowa Grę czas rozpocząć podjechał na sygnale radiowóz policyjny z komendantem (rola - Rafał Paśko z Teatru S.A.N), który wprowadził uczestników w detektywistyczną fabułę rozgrywki.

 

fot. J_Łukasiewicz (1).jpeg

 

Dziewięć pięcioosobowych zespołów ze szkół Przemyśla i okolic, w nieustępujących strugach deszczu, poszukiwało na terenie miasta Magdę Skubisz – przemyską pisarkę, autorkę trzech powieści LO Story, Dżus & Dżin, Chałturnik (wydana w tym miesiącu). Drużyny, posługując się mapą z trasą gry, odwiedziły osiem miejsc (Dworzec PKP, Plac Legionów, I LO, Bazylika Archikatedralna, ul. Zamkowa, Teatr Fredreum, Ławeczka Józefa Szwejka, Muzeum Historii Miasta Przemyśla) ściśle powiązanych z literatami, którzy życiem lub twórczością związani są z naszym miastem i jego okolicami (m.in. Tadeusz Konwicki, Kornel Makuszyński, Wincenty Pol, Aleksander Fredro, Przemysław Bystrzycki, Stefan Darda). We wszystkich wymienionych powyżej miejscach na uczestników rywalizacji czekali agenci z konkretnymi zadaniami do wykonania. Młodzież zmagała się m.in. z: rozwiązaniem szyfrogramu, ułożeniem z pudeł muru przedstawiającego postać grozy, stworzeniem portretu pamięciowego, odnalezieniem budynków na podstawie kadrów z filmu, dopasowaniem tytułów książek do obejrzanych adaptacji filmowych. Oprócz poprawnych rozwiązań decydował czas, z jakim uczestnicy pokonają trasę. Punktem finałowym była siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, w której zwycięski zespół miał ostatnie zadanie do wykonania – odnaleźć ukrytą w jednym z pomieszczeń bohaterkę Przemyskiej Gry Literackiej – Magdę Skubisz.

 

fot. J_Łukasiewicz (2).jpeg

 

A oto laureaci pierwszej literackiej gry miejskiej:

 

I miejsce:

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu

- Katarzyna Fal, Karolina Krysa, Natalia Ostrasz, Klaudia Klimkowska i Michał Czysnok

 

I miejsce - ZSEiO w Przemyślu.jpeg

 

Wyróżnienie za szybkie pokonanie trasy i poprawne wykonanie zadań:

Zespół z Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce

- Kamila Hołówka, Karolina Pietnica, Weronika Niedziółka, Mateusz Jarema i Szymon Podwyszyński

 

Wyróżnienie za szybkie pokonanie trasy i poprawnie wykonanie zadań - Gimnazjum w Medyce.jpeg

 

Wyróżnienie za twórczą kreację zespołu:

Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu

- Martyna Przystasz, Małgorzata Misińska, Bartłomiej Filip, Jan Górski i Wiktor Wojtak

 

Wyróżnienie za twórczą kreację zespołu - SP 15 w Przemyślu.jpeg

           

Wszystkie pozostałe zespoły, które nie znalazły się „na podium” tj. ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza, Nr 6 im. Ojca Św. JP II, Nr 14 im. Zjednoczonej Europy, Nr 16 im. Orląt Lwowskich, SOSW Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej i Nr 3 im. Kazimierza Wielkiego otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 

Dodatkową miłą niespodzianką dla uczestników gry była Magda Skubisz, która wręczała nagrody, serdecznie gratulowała i chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć.

 

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla oraz Wydawnictwo Videograf S.A. w Chorzowie. Młodzież otrzymała m.in. czytniki e – booków, gry planszowe Mistrz słowa, książki przemyskich pisarzy oraz albumy o Przemyślu.

Serdecznie dziękujemy fundatorom za podarowanie niezwykle atrakcyjnych nagród, a wszystkim laureatom gratulujemy.

 

 

 

 

Z relacji młodzieży uczestniczącej w CSI : Przemyśl. Kryminalne zagadki wynika, że rozgrywka była dla nich niezapomnianą przygodą, trzymającą w napięciu rywalizacją, niebanalną rozrywką oraz wspaniałą zabawą, która przy okazji dostarczyła im ogromnej ilości informacji o pisarzach i poetach, którzy na przestrzeni wieków żyli i tworzyli w ich rodzinnym mieście. Opinie te, dla nas organizatorów, są najwspanialszą nagrodą za prawie cały rok szkolny pracy nad tworzeniem scenariusza gry i jego realizacją.

 

 

Organizatorzy:

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu

Sieć współpracy i samokształcenia bibliotekarzy bibliotek szkolnych

 

Patronat honorowy:

Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Agnieszka Biedroń

Fot.:  Janusz Łukasiewicz, Katarzyna Rudnicka, Alicja Berezowska, Marzena Fiołek, Marta Wąsacz, Jolanta Szkudzińska.

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-05-2018 13:23
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 18-05-2018 13:31