20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyśl uczcił 98. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II

18 maja przypada 98. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Z tej okazji przy pomniku Papieża Polaka spotkali się Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, jego Zastępcy – Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk, Dariusz Łapa – Sekretarz Miasta oraz dzieci – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

W piątkowy poranek (18 bm.) zebrani wokół pomnika Świętego Jana Pawła II samorządowcy oraz maluchy wraz ze swoimi  nauczycielami, złożeniem kwiatów i wspólną modlitwą uczcili rocznicę urodzin Papieża. Po odśpiewaniu „Barki” -  ulubionej pieśni Karola Wojtyły, najmłodsi przemyślanie wypuścili w niebo dziesiątki białych i żółtych balonów na cześć największego z Polaków…

 

 

Agata Czereba

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Jego rodzeństwo dość szybko zmarło, wcześnie też osierociła go matka.

Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1938 roku, lecz przerwał je wybuch II wojny światowej.

Podczas okupacji hitlerowskiej pracował fizycznie, a pod koniec wojny zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z rąk kard. Adama Sapiehy w katedrze wawelskiej i wkrótce wyjechał na studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, potem w krakowskim kościele św. Floriana.

Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u , prowadził duszpasterstwo akademickie, razem ze studentami wyjeżdżał na spływy kajakowe i wyprawy w góry. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r., a 13 stycznia 1964 r. papież Paweł VI mianował niespełna 44-letniego bp. Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.

Kard. Wojtyła brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, jeździł po świecie, odwiedzając przede wszystkim środowiska polonijne.

Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Przybrał imię Jana Pawła II. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie, pierwszym Polakiem i Słowianinem.

Jego pontyfikat był najbardziej rekordowym, np. pod względem liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482. Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia i zgromadził miliony wiernych z całego świata.

1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy świętej na Placu św. Piotra w Rzymie nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił papieża Polaka jego następca na Tronie Piotrowym papież Benedykt XVI w obecności kilku tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata.

27 kwietnia 2014 roku papież bł. Jan Paweł II został wspólnie z papieżem bł. Janem XXIII ogłoszony świętym. Kanonizacja odbyła się w obecności dwóch następców Jana Pawła II – urzędującego Franciszka oraz papieża-seniora Benedykta XVI. (źródło: episkopat.pl)

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-05-2018 10:34
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 18-05-2018 12:37